2014. január. 23. 09:57 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 23. 13:15 Világ

Megfejtették a hím szivárványos guppik titkát

Tübingeni kutatók megfejtették a szivárványos guppik hímjeinek titkát. E szerint legalább két különböző pigmentsejt együttesen gondoskodik a halak színfoltjairól.

A szakértők speciális elektronmikroszkóppal három különböző pigmentsejttípust azonosítottak a szivárványos guppiknál (Poecilia reticulata). Ezek közül mindig legalább kettő szükséges egy színfolt kialakulásához. 

A kutatásban a tübingeni Max Planck Fejlődésbiológiai Intézetének és a Nagojai Egyetem biotechnológiai központjának tudósai vettek részt, akik eredményeiket a Plos Pne című szaklapban mutatták be. A dél-amerikai halak színmintájának titkát eddig nem sikerült kideríteni.

Míg a nőstény guppikra egyszerű, általában jellegtelen rejtőszín jellemző, addig a hímek ragyogó és feltűnő színpompával hívják fel magukra a figyelmet. Jó okuk van erre: korábbi tanulmányokból ugyanis kiderült, hogy a nőstény guppik leginkább a színes hímekkel párosodnak, amelyeknek nagy, narancsos színfolt díszíti a testét és az úszóit. 

Amikor azonban ragadozóhal úszik a vízben, a hímek színei megfakulnak, hogy nehezebben vegye őket észre az ellenség. 

A guppik eredetig Dél-Amerika, pontosabban Venezuela, Trinidad és Tobago, Guyana, Barbados környékéről származnak, de számos helyre betelepítették őket. Magyarországon több melegvízű forrásban élnek elvadult, önfenntartó populációi.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról