2013. december. 29. 10:04 Utolsó frissítés: 2013. december. 29. 10:18 Világ

A káosz növekedése várható Afganisztánban

Egy új amerikai hírszerzői értékelés azt jósolja, hogy az afganisztáni háborúban az elmúlt három évben elért sikerek 2017-re jelentős mértékben visszájukra fordulnak, még ha 2014 után maradnak ott is kis létszámban amerikai katonák.

Az elemzést a The Washington Post című lap ismertette vasárnap olyan illetékesekre hivatkozva, akik olvasták a 16 amerikai hírszerző ügynökségtő származó adatokra hivatkozó titkos dokumentumot. Az országban még gyorsabban káosz alakul ki, ha Kabul és Washington nem ír alá egy katonai szerződést arról, hogy nemzetközi erők 2014 után is maradhatnak Afganisztánban. A paktumra azért van szükség, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei további dollár milliárdokat fordíthassanak az elszegényedett ország segélyezésére.

A folyamatos jelenlét és folytatódó pénzügyi támogatás nélkül az elemzés azt sugallja, hogy a helyzet nagyon gyorsan elromolhat - idézte a lap az egyik forrást. Az újság azonban azt is közölte, hogy egyes illetékesek szerint az elemzés túlságosan borúlátó az Egyesült Államok eddigi leghosszabb háborújának kimenetelét tekintve, és nem veszi figyelembe az afgán biztonsági erők fejlődését.

A politikai és területi hatalom és a hasonló dolgok átrendeződését fogjuk látni, de ez nem lesz elkerülhetetlenül a tálibok fölemelkedése - mondta egyikük.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.