Győzelmi hangulat uralkodik Kijev belvárosában, ahol a változatlanul kitartó több tízezer tüntető ki akarja kényszeríteni, hogy az ukrán vezetés térjen vissza az európai integráció útjára. A Függetlenség téren, a Majdanon álló színpadon politikusi beszédek és koncertek váltják egymást, s bár a jelenlévők büszkén beszélnek arról, hogyan verték vissza a rohamrendőrök vasárnapi rohamát, sokan attól tartanak, a rendfenntartók a hét végén újra megtámadják a téren lévőket. A HVG tudósítója Kijevből jelentkezik.
Újraépítették a Majdanon a vasárnapi rendőrattak során lerombolt, hóból, jégből és fábol emelt barikádokat a kijevi tüntetők. A meglepetésszerű támadásból tanultak is: nem hagyják már, hogy pár száz főre csökkenjen a téren kitartók száma, az európai integráció folytatását követelő tüntetők éjszakánként is két-három órás váltásokban cserélik egymást, s figyelik, megjelennek-e a központból a hét elején kivont rohamrendőrök - tudósított Kijevből a HVG munkatársa.
A téren folyamatosan osztják az ételt és a forró italt, rendszeres hozzák a tűzifát, a tér mentén álló, elfoglalt középületekben pedig pihennek a következő váltásban utcára vonuló aktivisták. A különféle ellenzéki pártok hívei a legnagyobb békében sátoroznak egymás mellett, s a tiltakozók kezén lévő épületekben is békésen megférnek egymás mellett a pártjelképek.
Vannak azért belvillongások is, a Szvoboda nevű nacionalista párt aktivistái azt mesélik, a tüntetők főhadiszállásaként működő városháza elleni rendőrattak idején a szvobodások verték vissza a támadókat, míg a többi párt emberei a földszinti ablakokon kiugrálva fogták menekülőre.
Közben a kijeviek ezer számra hozzák az élelmiszert és a melegruhát, a középületekben pedig urnákban gyűjtik a pénzadományokat. A tüntetők fogadkoznak, hogy a végsőkig kitartanak, de senki sem tudja, meddig kell a téren maradniuk. Viktor Janukovics államfő - aki két héttel ezelőtt váratlanul bejelentette, beszünteti az EU-val kötendő társulási és szabadkereskedelmi egyezményről folytatott tárgyalásokat - ugyanis eltűnt a közvélemény elől, és nem tudni mit tervez.
Bár a elnök a hét elején megígérte, a hatóságok nem alkalmaznak erőszakot a békés tüntetők ellen, sokan attól tartanak, hogy a hatalom a hét végére tervezett nagy tüntetések idejére provokációkat tervez, s indokot talál arra, hogy ismét kivezényelje a rohamrendőröket.
A tüntetők között feltűnően sok a fiatal, s sokan azt mondják, ha elbukik a mostani forradalom, akkor nem marad más számukra, mint hogy külfödlre költözzenek. A kijeviek egyébként nem csak a hatalommal elégedetlenek, elszomorítónak tartják, az EU és a többi nyugati állam nem ad elég segítségek a korruptnak tartott hatalom elleni küzdelemhez.