Világ MTI 2013. december. 10. 11:52

Szerb lap: a hágai őrizetben lévő Seselj vastagbélrákos lehet

Veszélyben van az egészsége, és lehet, hogy vastagbélrákja van Vojislav Seseljnek, az ultranacionalista Szerb Radikális Párt (SRS) háborús bűnökkel vádolt vezetőjének - írta hágai orvosokra hivatkozva a Vecernje Novosti című szerb napilap kedden.

A lap szerint az sem kizárt, hogy Seseljre hamarosan műtét vár ugyanabban a holland kórházban, ahol szívproblémáit is kezelték. 

Az ultranacionalista szerb politikus tíz éve van hágai őrizetben, 2003-ban önként adta fel magát a Nemzetközi Törvényszéken, pere azonban csak 2007-ben kezdődött. Mindvégig maga látta el védelmét. A többi között azzal vádolják, hogy felelős az 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett szerb háborús bűncselekményekért. Ezeket a bűnöket félkatonai szervezetek követték el, Seseljnek pedig jelentős szerepe volt a toborzásukban: nacionalista gyűlöletbeszédei - amelyek gyakran a vajdasági magyarokat is célba vették - hozzájárultak az etnikai feszültségek szításához. 

Seseljnek korábban is voltak súlyos egészségügyi problémái, többször is kórházba szállították, tavaly védőbeszédét is el kellett halasztani, mert kezelésre szorult. A SRS képviselői akkor azt kérték, hogy kezelhessék vezetőjüket szerb orvosok. 

Rasim Ljaljic, a hágai törvényszékkel együttműködő szerbiai nemzeti tanács elnöke hétfőn kijelentette, hogy Belgrád teljes mértékben együttműködik Hágával, és nincs már egyetlen nyitott kérdés sem, Seselj bírósági eljárása azonban botrányos. Hallatlannak tartja, hogy több mint tíz éve nem hoztak ítéletet. 

Seselj kérésére egyébként elfogultság gyanúja miatt augusztus végén felmentették a bírói tanács tagsága alól a dán Frederik Harhoffot, és új bírót jelöltek ki, ezért elmaradt az október 30-ra tervezett ítélethirdetés. Az új bíró, a szenegáli Mandiaye Nianga azonban a hágai törvényszék szabályai szerint nem vehet részt az ítélet előkészítésében mindaddig, amíg el nem olvassa a teljes peranyagot. 

A Politika című szerb napilap a közelmúltban azt latolgatta, hogy Seselj még legalább két, de akár hat évig is a scheveningeni büntetés-végrehajtási intézetben maradhat. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint ugyanis két lehetőség van az ügy folytatására. Az egyik szerint az ítéletet kimondhatja az újonnan kinevezett bíró is, de csak azt követően, hogy megismerkedett a bírósági eljárás teljes, több tízezer oldalt kitevő peranyagával (Seselj 175-ször állt bíróság elé), valamint 1348 dokumentummal, amelyek a tanúvallomásokat kísérő bizonyítékokat tartalmazzák. A törvényszék alapszabálya nem határozza meg, hogy erre mennyi idő adható az új bírónak. A másik lehetőség szerint újrakezdik az egész eljárást, ami azt is jelenti, hogy ismét be kell idézni az ügyészség 71 tanúját, illetve a bíróság által berendelt 10 tanút is, valamint bemutatni az összes bizonyítékot. 

A Szerb Radikális Párt a Politika című lap szerint ennél egyszerűbb megoldást javasolt: azt követelik, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szüntesse meg a Seselj elleni pert, és azonnal engedje szabadon a politikust.

Hirdetés
Itthon Lőrincz Tamás 2025. január. 11. 07:00

Az olimpia nagy részén Magyarországon lehetett Sulyok Tamás, de a teljes 228 millió forintos szállásdíjat ki kellett fizetni

Novák Katalinnak és kíséretének még 2023-ban az olimpia teljes idejére foglaltak szállást Párizs egyik legelegánsabb hoteljében, de a köztársasági elnök lemondása után Sulyok Tamás és delegációja mehetett a francia fővárosba. Az új államfő viszont mindössze három napot töltött ott, és miután a foglalást már nem lehetett módosítani, a korábban meghatározott 228 millió forintos összeget kellett kifizetni a szállásért – tudta meg a HVG. Sulyok Tamás Facebook-oldala szerint az olimpia helyett például a Balatonon, valamint Mánfán lehetett, utóbbi helyen feleségével lelkigyakorlaton vett részt és a „rohanó hétköznapoktól elszakadva elcsendesedtek”.