2013. december. 04. 08:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 04. 09:44 Világ

Lehulló rakétadarabok borzolják a kínaiak idegeit

Megrongáltak két házat a hétfőn felbocsátott kínai űrszonda hordozórakétájáról levált alkatrészek. A szakemberek biztosítási program elindítását sürgetik, ebből térítenék meg azokat a károkat, amelyeket az ország űrprogramja okoz – írta a China Daily című napilap.

A lap szerdán közölt fotót egy nagyjából egy méter széles, egy méter magas rakétadarabról, amely átszakította egy Hunan tartománybeli földművelő házának tetejét. A kilövés után Hunan tartomány falvaira lehulló alkatrészek egy másik épületben is kárt tettek, de senki sem sérült meg.

Kína hétfő hajnalban indította útnak a Csang'o-3 (Holdistennő-3) nevű űrszondát a Szecsuan tartományi Hszicsang űrközpontból, amely a tervek szerint a vele lévő Jáde nyúl nevű holdjáró robottal leszáll majd a Holdon. Ugyanakkor az ambiciózus kínai űrprogram újabb sikerét beárnyékolják a kilövések veszélyei és társadalmi költségei.

A két megrongálódott hunani ház tulajdonosai 10 800 jüanos (körülbelül 395 ezer forint), illetve 5200 jüanos kártérítést kaptak a hatóságoktól.

A lehulló rakétadarabok veszélye miatt a hétfői felbocsátás röppályája mentén még annak ellenére is 180 ezer embert kellett ideiglenesen kitelepíteni otthonaiból, hogy a kínai űrprogram irányítói igyekeznek gyérebben lakott területek felett felbocsátani űreszközeiket.

A kínai kilövések száma immár évi húszra nőtt, ezért a társadalmi költségek csökkentése érdekében a kínai mérnökök egy olyan rakétán dolgoznak, amely nem hagy maga után törmeléket.

A kínai űrprogramot a hétfői indítás után költségei miatt is bírálták az interneten: a Weibo mikroblogon sokan azt írták, hogy a Hold-szonda helyett inkább a szegények megsegítésére kéne költeni a pénzt.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?