Priuszosok voltak a londoni rabszolgatartók
Már évtizedekkel ezelőtt a Scotland Yard látókörébe került az az idős férfi és nő, aki a hatósági gyanú szerint londoni otthonában gyakorlatilag rabszolgasorban tartott legalább harminc évig három nőt.
A londoni rendőrség a brit kriminalisztika történetében példátlan esetről tartott pénteki sajtótájékoztatón közölte: egy házaspárról van szó, és a 67 éves férjet vele azonos korú feleségével együtt már az 1970-es években is őrizetbe vették.
Steve Rodhouse, a Scotland Yard által az ügyre ráállított 37 fős különleges egység parancsnoka elmondta azt is, hogy a rendőrök és egy jótékonysági szervezet szakértői által előző nap kiszabadított három nőt fogva tartóik rendszeresen bántalmazták.
A rendőrtiszt ugyanakkor nem árulta el, hogy a házaspárt négy évtizeddel ezelőtt miért vették őrizetbe. Rodhouse csak annyit fedett fel, hogy a két idős ember nem brit állampolgár, ennek ellenére "hosszú évtizedek óta" Nagy-Britanniában él, és a "külső szemlélő számára normális család képét mutatták".
A csütörtöki rajtaütés során ismét őrizetbe vett házaspárt pénteken óvadék ellenében szabadlábra helyezték, de a dél-londoni Lambeth kerületben lévő házukba – ahol a hatósági gyanú szerint a három kiszabadított nőt évtizedekig szolgasorban tartották – nem térhettek vissza.
A Scotland Yard tisztje nem fedte fel, hogy a gyanúsítottak hol tartózkodnak. Elmondta ugyanakkor, hogy a lakásból a rendőrség 12 órás házkutatás után 55 zsákban összesen 2500 tárgyat vitt el.
A házaspár a gyanú szerint egy 69 éves malajziai, egy 57 éves ír és egy 30 éves brit nőt tartott szolgasorban legalább harminc évig. A legfiatalabb nő egész eddigi életét fogságban töltötte, és a rendőrség szerint elképzelhető, hogy a házban született, bár arról egyelőre nincs információ, hogy kik a szülei.
A rendőrségi szabadító akció előzményeként az egyik fogoly a fogva tartók éberségét kijátszva telefonon kapcsolatba tudott lépni egy jótékonysági szervezettel, amelynek elmondta, hogy több mint 30 éve tartják akarata ellenére egy házban két társával együtt.
A jótékonysági szervezet azonnal értesítette a Scotland Yardot, és az ügy felderítésében is részt vett. Miután sikerült azonosítani az épületet, a szervezet és a rendőrség szakértői csütörtökön együtt kivonultak a helyszínre, és kiszabadították a három nőt.