2013. november. 22. 19:34 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 22. 19:34 Világ

Arrogánsan reagáltak az oroszok a tengerjogi bíróság döntésére

Az orosz hatóságoknak azonnal szabadon kell engedniük valamennyi Greenpeace-aktivistát - döntött pénteken a Nemzetközi Tengerjogi Bíróság (ITLOS). A moszkvai külügyminisztérium közölte, hogy Oroszország nem fogadja el az ítéletet.

Az ENSZ Hamburgban működő tengerjogi bíróságának határozata szerint az orosz hatóságok kötelesek megszüntetni 3,6 millió euró óvadék fejében a nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistáinak előzetes letartóztatását. Az óvadékot a holland kormánynak kell elhelyeznie bankgarancia formájában. Az aktivisták hajója, az Arctic Sunrise elhagyhatja az orosz felségvizeket. Shunji Yanai, az ITLOS elnöke hangsúlyozta: a döntés kötelező érvényű. 

Oroszország nem fogadja el a Nemzetközi Tengerjogi Bíróság ítéletét - közölte pénteken az orosz külügyminisztérium. Moszkvai álláspont szerint a hamburgi bíróság nem illetékes az ügyben, mert Oroszország az 1997-es tengerjogi egyezményt csak részben ratifikálta, és hangsúlyozta, hogy semmilyen döntését nem ismeri el, amely korlátozza nemzeti szuverenitását. Ráadásul az Arctic Sunrise hajón utazó Greenpeace-aktivisták vétettek a nemzetközi és orosz törvények ellen. Moszkva meg fogja vizsgálni az ítéletet, és választ fog adni rá - fejeződik be az orosz külügyminisztérium nyilatkozata. 

Az eljárást Hollandia kezdeményezte, miután az orosz hatóságok szeptemberben feltartóztatták a holland zászló alatt hajózó jégtörőt, és letartóztatták a fedélzeten tartózkodó 30 Greenpeace-aktivistát. Oroszország bojkottálta az eljárást, arra hivatkozva, hogy fenntartásokkal ratifikálta az ENSZ tengerjogi egyezményét (UNCLOS), amely rendelkezik a bíróság felállításáról. 

A Greenpeace 28 tagja és két fotósa szeptember 19-én az orosz kőolajkitermelés ellen tiltakozott a Pecsora-öbölben található orosz Prirazlomnaja fúrótoronynál. Az orosz hatóságok előbb kalózkodással vádolták meg őket, majd garázdaságra enyhítették a vádat. Pénteken 29 aktivistát szabadlábra helyeztek, de az ország területéről nem engedik ki őket az ellenük indított büntetőeljárás lezárásáig. A 30. aktivista előzetes letartóztatását három hónappal meghosszabbították.

Hirdetés
hvg360 Földes Márton 2025. január. 23. 12:53

A franciák kivonulásával megszűnik a Magyar Honvédség csádi védőhálója – interjú Marsai Viktor biztonságpolitikai szakértővel

Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.