2013. november. 19. 10:13 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 19. 12:57 Világ

Két robbanás történt Irán bejrúti nagykövetségénél

Két pokolgépes merényletben meghaltak 23-an, további 146 ember pedig megsebesült kedden Irán bejrúti nagykövetségénél - közölte a libanoni egészségügyi miniszter.

Meghalt a nagykövetség kulturális attaséja, Sejk Ibráhim Anszári. Azoknak a követségi alkalmazottaknak, akik bent tartózkodtak az épületben, nem esett bajuk - közölte a nagykövet, Gazanfár Roknabádi.

Az egyik robbantást egy motorkerékpáros öngyilkos merénylő követte el, a másik pokolgép pedig néhány perc múlva egy autóban robbant fel - közölte a nagykövetség egyik fegyveres őre. A libanoni állami hírügynökség viszont úgy tudja, hogy az öngyilkos merénylő gyalog érkezett. 

A helyszínről küldött tévés tudósítások felvételein összeégett emberek látszanak a földön. Megrongálódott több környékbeli épület, a nagykövetségi csak kis mértékben, és kiégett vagy megrongálódott több gépkocsi. A külképviselet a főváros egyik előkelő negyedében, a Hezbollah síita szervezet egyik fellegvárának számító Dzsanában van.

A síita-szunnita ellentéten alapuló szíriai polgárháborúval párhuzamosan a szomszédos Libanonban is megnőtt a síiták és a szunniták közötti erőszakcselekmények száma: lőfegyveres összetűzések, illetve robbantások történnek rendszeresen. A szíriai háborúba a síita kormányerők oldalán bekapcsolódott a Hezbollah libanoni síita szervezet, amelyet Irán támogat. Ráadásul az al-Kaida terrorhálózattal kapcsolatban álló szíriai szunnita felkelők azzal vádolják Iránt, hogy maga is belefolyik a háborúba, és e két tényező miatt kerültek fölénybe Bassár el-Aszad szíriai elnök erői.

Irán Izraelt vádolta meg a kettős merénylet elkövetésével. "Az iráni nagykövetség ellen elkövetett terrortámadás a cionisták és zsoldosaik embertelen és gyűlöletes bűncselekménye volt" - jelentette ki közleményében az iráni külügyminisztérium szóvivője.

A szíriai kormány szigorúan elítélte a támadást, és anélkül, hogy ezt kimondta volna, a Perzsa-öböl menti arab államokat - köztük is a szíriai felkelőket támogató Szaúd-Arábiát és Katart - vádolta meg a merényletre való felbujtással. "Az olajdollár szaga érződik minden olyan terrorcselekményen, amelyet Szíria, Libanon vagy Irak ellen követnek el" - jelentette ki a damaszkuszi állami televízió.   

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.