2013. november. 17. 21:48 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 17. 21:40 Világ

Szállodákban kutakodik a diplomaták után a brit titkosszolgálat

Szállodák százainak szobafoglalási rendszerét figyeli a brit titkosszolgálat, hogy értesüljön a diplomaták utazásairól. A királyi portás (Royal Concierge) nevű programmal gyűjtött adatokat a szolgálat lehallgatási szakértői és kémjei hasznosítják - írta a Der Spiegel vasárnap.

A német hírmagazin szerint a brit kormány kommunikációs figyelőszolgálata, a GCHQ világszerte több mint 350 szálloda online szobafoglalási rendszerébe férkőzött be a szigorúan titkos királyi portás projekt részeként, és az adatbázisokból kigyűjti a kormányzati - .gov kiterjesztésű - e-mail címeket. Ezek alapján előre tudják jelezni diplomaták, hivatalos állami küldöttségek utazásait.

A foglalásokat elemző szakértők az információkat továbbítják az úgynevezett technikai osztálynak (TECA), amely megteszi az előkészületeket a fontosnak tartott szállodavendégek fogadására, egyebek között a szobatelefon lehallgatására. Az adatok alapján terepmunkára szakosodott hírszerzők bevetésével járó úgynevezett Humint - Human Intelligence - műveleteket is kidolgozhatnak - írta a Der Spiegel az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kiszivárogtatott dokumentumaira hivatkozva.

A királyi portás programot 2010-ben kezdték el, és házon belül jelentős innovációként tartják számon. A projektnek külön emblémája is van, egy koronát, palástot viselő, egyik szárnyában jogart tartó pingvin. A dokumentumokból nem derül ki, hogy hány diplomata vagy delegáció esetében használták a programot, az viszont biztos, hogy hasznosnak tartják.    

Ezt jelzi, hogy tervezik a kiterjesztését autókölcsönző cégek foglalási rendszereinek megfigyelésére is - írta a Der Spiegel. A CCHQ nem kommentálta a hírmagazin értesülését.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.