Új politikai tavaszt hirdetett meg Silvio Berlusconi szombaton pártja országos tanácsa előtt tartott beszédében, bejelentve a Szabadság Pártja (PdL) végét és a Forza Italia (Hajrá Olaszország, FI) újjászületését.
A párt országos tanácsa egyhangúan megszavazta a FI újjászületését a római kongresszusi központban tartott tanácskozáson.
Másfél órán át tartó felszólalása alatt a többször könnyeivel és múló rosszulléttel is küzdő Silvio Berlusconi bejelentette, hogy a Forza Italia ellenzékbe vonul, miközben az Angelino Alfano vezette szakadár csoport továbbra is a kormányt támogatja. Hangoztatta: a pártszakadáshoz nem politikai, hanem személyes ellentétek vezettek. Berlusconi teljesen üres színpadon beszélt, egyetlen pártlogót és zászlót sem lehetett látni. Azt sem árulta el, kik lesznek az újjászületett párt vezetőségében.
Újjászületés
Alfano, a Szabadság Népe (PdL) jobboldali olasz párt főtitkára, belügyminiszter péntek este bejelentette, nem csatlakozik a Silvio Berlusconi által újraindított Forza Italia (FI) mozgalomhoz, és követőivel új parlamenti frakciót alkot, amelynek a neve Nuovo Centrodestra (Új Jobbközép) lesz.
A PdL-nek vége, újjászületett a Forza Italia, a párt és mi is ugyanazok vagyunk mint az 1994-es politikai színrelépésünkkor - hangoztatta Silvio Berslusconi, és közölte: a Forza Italia a húsz évvel ezelőtti stratégiáját követve újraindítja a szavazók területi toborozását.
A tanácskozáson a 800 fős országos tanács 613 tagja volt jelen: egyhangúan megszavazták a FI újjászületését egyetlen nem-szavazat és tartózkodás nélkül.
„Olasz Unokatestvérek”
Berlusconi arról beszélt, hogy mindvégig az egységen dolgozott, a szakadárok fordítottak neki hátat azonnali új frakcióval és új pártnévvel. "Az Új Jobbközép szerintem nem találó név, jobban hangzott volna az Olasz Unokatestvérek" - jegyezte meg a politikus arra kérve pártját, ne kezelje ellenségesen az új jobbközép formációt. Hozzátette, a PdL viszonyítási pont maradhat minden mérsékelt erő számára.
Elemzők szerint azonban még egyáltalán nem világos, hogy ezután mi lesz az erőviszony a parlamentben és a kormányban. Bal- és jobboldali elemzők is úgy látják, Berlusconi már az európai parlamenti választásokra készül. Pierferdinando Casini, a Kereszténydemokrata Unió (UDC) elnöke szerint Berlusconi nem várja meg az olasz parlamentből való kizárását, és a szenátus november 27-i szavazása előtt önként lemond mandátumáról.
Már megint a „kommunista ügyészek”
Berlusconi szerint a FI feladata az, hogy visszaadja Olaszországnak a szabadságát a kommunista ügyészek és bíróságok hatalmával szemben. Hangoztatta, hogy 57 per indult ellene, és végül minden jogától megfosztva ítélték el adócsalásért. Kijelentette, biztos abban, hogy az ítéletet az olasz alkotmánybíróság és az Emberi Jogok Európa Bírósága semmisnek nyilvánítja.
Hosszasan szólt az olasz gazdasági helyzetről is, és annak a véleményének adott hangot, hogy az Enrico Letta vezette kormány stabilitási programja nem vezet eredményre. Nem szabad térdet hajtani Berlin előtt, 2011-ben azért buktatták meg kormányát, mert Angela Merkel és Nicolas Sarkozy útjában állt. Az euró az olaszoktól idegen valuta, az Európai Központi Banknak garanciát kellene vállalnia az országok államadósságáért - fejtegette.