Szélsőjobbosok fütyülték ki a francia államfőt
Hetven embert előállítottak hétfőn Párizsban az I. világháború harcait lezáró fegyverszünet állami megemlékezésének helyszínénél, miután a szélsőjobboldali tüntetők kifütyülték Francois Hollande államfőt és az ökoadó bevezetése ellen tiltakoztak.
A Diadalív környékén gyülekező tiltakozók kifütyülték az államfő konvoját, amely a Champs Elysées sugárúton távozott a helyszínről. A piros sapkát, a 17. századi breton adóellenes forradalom szimbólumát viselő tüntetők Hollande lemondását és a francia és külföldi teherszállító járművekre tervezett környezetvédelmi adó tervének visszavonását követelték. Többen a francia nemzeti zászlót, mások az egykor önálló Bretagne lobogóját lengették.
Az állami megemlékezések nagyon ritkán zavarják meg Franciaországban. A hétvégén azonban több felhívást is közzétettek szélsőjobboldali csoportok az interneten, amelyben a párizsi ünnepség megzavarására szólítottak fel. Christian Troadec, a Bretagne-ban a francia adópolitika ellen hetek óta tartó tiltakozásokat szervező Piros sapka nevű mozgalom szóvivője előre elítélte a párizsi tiltakozást.
"Néhány tucat, szélsőjobboldali mozgalmakhoz köthető személy, köztük a Nemzeti Front jelöltjei, nem akarták tiszteletben tartani a megemlékezés pillanatát" - mondta az incidens után Manuel Valls belügyminiszter.
A párizsi prefektúra tájékoztatása szerint a rendőrök hetven embert állítottak elő, köztük Wallerand de Saint-Justet, aki a jövő tavaszi önkormányzati választásokon a Nemzeti Front főpolgármesterjelöltje, valamint húsz támogatóját.
Az Ismeretlen Katona sírjának megkoszorúzásával és az Örökláng felélesztésével indult az I. világháború kitörésének 100. évfordulója alkalmából egy évig tartó franciaországi rendezvénysorozat, amelyekre a háborúban érintett mind a 72 nemzet képviselői meghívják majd. A fegyverszünet hagyományos állami megemlékezésén azonban nem volt külföldi vendég és beszéd sem hangzott el.