Iráni atomprogram: Netanjahunak nagyon nem tetszik a körvonalazódó megállapodás
"Történelmi léptékű hiba" lenne a Teherán atomprogramjáról Irán és a Hatok nevű országcsoport között Genfben körvonalazódó megállapodás elfogadása - közölte csütörtökön Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
"Ez a javaslat megengedné Iránnak, hogy továbbra is képes legyen nukleáris fegyverek előállítására" - mondta az izraeli kormányfő, majd hozzátette, hogy országa teljes mértékben ellenzi az előterjesztett tervet. Netanjahu azt is hangsúlyozta, miszerint Izrael továbbra is fenntartja magának a jogot, hogy a saját eszközeivel védje meg magát bármilyen fenyegetéssel szemben.
Genfben a nap folyamán kezdődött meg Irán és a Hatok - az Egyesült Államok, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia, Oroszország és Németország - újabb kétnapos tanácskozása az iszlamista köztársaság atomprogramjáról. A két fél képviselői óvatos optimizmussal nyilatkoztak a csütörtöki megbeszélésekről. Úgy gondolják, hogy elérhető közelségbe került egy megállapodás Teherán atomprogramjának korlátozására, illetve az iszlám köztársaság ellen kiszabott szankciók enyhítésére vonatkozóan.
Irán hajlandónak mutatkozik arra, hogy átláthatóbbá tegye nukleáris programját, ezért cserébe azt akarja, hogy engedélyezzék számára az atomenergia polgári felhasználását, és a nagyhatalmak oldják fel az atomprogram miatt kivetett gazdasági szankciókat.
A tanácskozást megelőző napon Izrael felszólította a nagyhatalmakat, hogy utasítsák el az Irán által előterjesztett javaslatot. "Izrael tudatta, hogy a szankciók mérsékléséért cserébe olyan kerettervet tartana elképzelhetőnek, amelyben Irán ígéretet tenne az urándúsítás húsz százalékos mértékének teljes beszüntetésére, és visszafogná az Arak melletti nehézvizes reaktor működését" - közölte egy izraeli illetékes az AFP francia hírügynökséggel.
Izrael korábban már többször jelezte, hogy közvetlen fenyegetésként tekint Irán atomprogramjára, ezért szükség esetén kész egyoldalú megelőző csapást mérni az iszlám köztársaságra.
Teherán tagadja az ellene felhozott vádakat, és azt állítja: atomprogramja békés célokat szolgál. Erről az új, békülékenyebb hangnemet megütő teheráni vezetés mostanában egyre erőteljesebben próbálja meggyőzni a nemzetközi közvéleményt, elsősorban azért, mert az iráni gazdaságnak súlyos gondokat okoznak az atomprogram miatt Iránra kivetett nemzetközi gazdasági szankciók.