"Ma egy mecset, holnap dzsihád": meneteltek az orosz nacionalisták
Tiltott fasiszta jelképekkel és jelszavakat skandálva vonultak fel hétfőn tüntetők hétfőn a moszkvai Orosz meneten, amelyet nacionalisták rendeztek. A rendőrök körülbelül 30 embert vittek be tiltott jelképek használata miatt.
A felvonulást a Moszkva délkeleti kerületében található Ljublino városrészben rendezték, de más orosz városokban is volt menet. Több helyszínen léptek közbe a rendfenntartók, Volgográdban 50 embert fogtak le a tüntetésen.
A legnagyobb tömeg, a rendőrség szerint 8 ezer ember, Moszkvában vonult ki az utcára idegenellenes jelszavakkal. A szervezők, köztük az Oroszok nevű mozgalom, és a Nemzeti Demokrata Párt 15 ezer fős megmozdulásra kérte az engedélyt.
Dmitrij Gyemuskin, az ultranacionalista Oroszok vezetője és társai "Ma egy mecset, holnap pedig dzsihád" felirattal vonultak a kaukázusi és közép-ázsiai bevándorlók kitiltását követelve Oroszországból. A rendőrség nagy erőkkel biztosította a moszkvai menetet, felkészülve az esetleges rendbontásra.
A múlt hónap közepén Moszkva délnyugati, Birjuljevo-Zapadnoje nevű külvárosi kerületében egy 25 éves orosz fiatalember meggyilkolása miatt tört ki zavargás. A bűncselekménnyel egy azerbajdzsáni bevándorlót gyanúsítanak.
A 2005 óta nemzeti ünnepnek számító Orosz Népi Egység napján a Vlagyimir Zsirinovszkij vezette populista liberális-demokrata párt is nagygyűlést tartott a moszkvai Puskin téren. A parlamenti ellenzéki párt elnöke azzal vádolta a hatalmat, hogy tétlenül nézte a Birjuljevo-Zapadnojéban történteket és nem tesz semmit az oroszországi terrorcselekmények megelőzéséért. A politikus elismerte, hogy pártjának nincs kellő politikai ereje.
A Levada Központ orosz közvélemény-kutató intézet október végi felmérése szerint az elmúlt két évben jelentősen megnőtt az oroszok körében a nacionalista felvonulások támogatóinak a száma. Míg 2011-ben a megkérdezettek 26 százaléka ítélte el a kirekesztő nézeteket hirdető tüntetők menetét, idén 45 százalékuk helyeselte az Orosz menet megtartását.
Eközben az orosz kormány honlapján megjelent az a rendelkezés, amely szerint jövőre több mint 1,6 millió külföldinek engedélyezik a munkavállalást Oroszországban. A vendégmunkások főként a közép-ázsiai és kaukázusi országokból érkeznek. Közülük körülbelül félmillió embert az építőiparban alkalmaznak.