2013. október. 19. 21:31 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 19. 21:34 Világ

Elvitték a Vergődő madarat

Négyszéz kilós bronzszobrot loptak el a szabadkai temetőből

Ismeretlen tettesek a szabadkai temetőben ellopták az 1944/45-ös vérengzések emlékére állított Vergődő madár nevű szobrot, talapzatát pedig megrongálták a Magyar Szó online és a VajdaságMa délvidéki hírportál beszámolója szerint. Egyelőre nem tudni, politikai indíttatású ügyről vagy pedig lopásról van-e szó.

Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szabadkai városi bizottságának elnöke elmondta, nem tudni, mikor történt az eset, a Német Népi Szövetség koszorúzó tagjai vették észre, hogy az emlékmű nincs a helyén, és ők értesítették erről az illetékeseket.

"A szobrot kiszakították a helyéről, elvitték a talapzatról. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a rendőrség találja meg az elkövetőket" - mondta Maglai. Hozzátette: gyalázat, amit az elkövetők tettek, akár nyereségvágyból, akár politikai okokból lopták el a szobrot. Emlékeztetett arra is, hogy a délvidéki magyar áldozatoknak emléket állító Vergődő madár túlélte a milosevici időket is.

A szabadkai Zentai úti temetőben minden évben a Vergődő madár szobornál emlékeznek meg az áldozatokról. A temető 44-es parcelláján 852 embert öltek meg 12-től 80 éves korig. Maglai Jenő elmondta, november 2-án mindenképpen megtartják a hagyományos megemlékezést a helyszínen.

A 350-400 kilogrammos, bronz turulmadarat ábrázoló szobor Kalmár Ferenc szobrászművész alkotása, aki a múlt héten hunyt el.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.