Martin Karplus, Michael Levitt és Arieh Warshel kapott idén kémiai Nobel-díjat megosztva a komplex kémiai rendszerek többszintű modelljének kifejlesztéséért – jelentették be szerdán 12 óra előtt nem sokkal Stockholmban, a Svéd Királyi Tudományos Akadémián.
A bécsi születésű Martin Karplus a strasbourgi valamint a Harvard Egyetem, a pretoriai születésű Michael Levitt a Cambridge-i Stanford Egyetem, az izraeli-amerikai Ariel Warshel pedig a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetem professzora.
Az indoklása szerint a tudósok a kvantumkémiai számításokat a klasszikus kémiai számításokkal kombinálva fejlesztettek ki a komplex kémiai rendszerek leírására alkalmas modelleket. Ezek a számítógépes modellek képesek megjósolni illetve megérteni bizonyos kémiai folyamatokat.
A szerdai stockholmi bejelentésen szakemberek úgy fogalmaztak, hogy a három tudós áthelyezte a kibertérbe a kémiai kísérleteket, és lehetővé tették a kémia titokzatos útjainak számítógépes feltérképezését, új utat nyitottak a gyógyszerkutatásokhoz.
Az elismeréssel összesen 8 millió svéd korona, vagyis átszámítva több mint 272 millió forint is jár.
A díjat december 10-én vehetik majd át a svéd fővárosban, Alfred Nobel halálának évfordulóján.
Tavaly az amerikai Robert J. Lefkowitz és Brian K. Kobilka kapta a kémiai Nobel-díjat az úgynevezett G-fehérjekapcsolt receptorok kutatásáért.
Akik már kaptak kémiai Nobel-díjat
1901 és 2012 között összesen 104 kémiai Nobel-díjat adtak át.
Eddig összesen négy nő kapta át ezt az elismerést ezen a tudományterületen.
Frederick Sanger kétszer is átvehette a kémiai Nobel-díjat: először 1958-ban, majd 1980-ban.
Az eddigi legfiatalabb díjazott ebben a kategóriában Frédéric Joliot, aki 35 évesen kapott kémiai Nobel-díjat 1935-ben.
Az eddigi legidősebb díjazott John B. Fenn: őt 2002-ben tüntették ki, amikor 85 éves volt. A kémiai Nobel-díjasok átlagéletkora egyébként 57 év.
Vezikuláris transzport és Higgs-bozon
Hétfőn volt az idei első bejelentés a Stockholmban: az orvosi-élettani Nobel-díjat három biokémikus kapta megosztva. Az amerikai James Rothman, Randy Schekman és a német Thomas Südhof vezikuláris transzporttal kapcsolatos kutatásai az indoklás szerint hozzájárultak annak megértéséhez, hogy a sejtek által előállított molekulák miként kerülnek a megfelelő helyre a megfelelő időben.
A fizikai Nobel-díjat idén a belga Francois Englert és a brit Peter W. Higgs kapta az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozon elméleti megalapozásáért – derült ki kedden.
Még három bejelentés van hátra
Az előzetes menetrend szerint csütörtök délután 1 óra a kijelölt időpontja az idei irodalmi Nobel-díj bejelentésének.
Pénteken 11 órakor közlik, ki vagy kik kapják idén a Nobel-békedíjat.
Végül pedig hétfőn, 13 órakor lesz a közgazdasági Nobel-díjjal kapcsolatos bejelentés – derül ki a díj hivatalos oldalán található naptárból.