Világ Zubor Zalán 2013. október. 06. 10:59

Görögország: Beleroppant polgárháborús álmaiba az Arany Hajnal

Megroppantotta az Arany Hajnal görög szélsőjobboldali pártot vezetőinek letartóztatása. A politikusokat Pavlosz Füsszasz antifasiszta rapper meggyilkolásában való részvétellel gyanúsítják. Ennél nagyobb feladat lesz a kormánynak a párt rendőrségi és hadseregbeli kapcsolatainak felgöngyölítése: egy görög katonatiszt szerint az Arany Hajnal hívei egészen a főtiszti karig beépültek a fegyveres erőkbe.

A szélsőjobboldali Arany Hajnal a 2008-as hitelválság óta Görögország leggyorsabban fejlődő politikai pártja volt. A szervezetet általában neonáciként jellemzik, vezetői azonban visszautasítják ezt a jelzőt, állításuk szerint Joannisz Metaxasz, a harmincas években hatalomra jutott görög diktátor elveit vallják, aki elsősorban az olasz fasizmus alapján kormányzott, ám később a tengelyhatalmak ellen is háborúzott. Ennek ellenére az Arany Hajnaltól nem állt távol a holokauszttagadás és a fajvédő retorika: ellenségként elsősorban a bevándorlókat, másodsorban az EU-t, a bankokat, valamint a radikális baloldalt jelölték meg. Elemzők szerint azonban vonzereje elsősorban abban állt, hogy az úgynevezett régi, többszörösen korrumpálódott baloldali (SYRIZA) és jobboldali (Új Demokrácia) pártokkal szemben ők legalább tisztának tűntek – ennek köszönhetően 2012-ben az Arany Hajnal hét százalékkal 18 parlamenti mandátumot szerzett a választásokon, 2013 őszéig pedig megduplázódott a támogatottsága.

Görögországon kívül a párt főleg erőszakos, bevándorló-ellenes akcióival került be a hírekbe. Tavaly fekete egyenruhás aktivistái piacokon járőröztek és igazoltatták a szerintük bevándorló árusokat: akik nem tudták papírokkal igazolni, hogy legálisan tartózkodnak az országban, azoknak szétverték a standját. Máskor ételosztásokat, sőt véradást tartottak, ahol az adományokból csak olyanok kaphattak, aki szerintük "tiszta görög" származásúak. Tavaly októberben a párt aktivistái erőszakkal akadályozták meg egy Jézust melegként ábrázoló színdarab bemutatását.

AFP / Louisa Gouliamaki

A rendőrség – melynek tagjai körében egyesek szerint igen magas az Arany Hajnal támogatottsága – rendre szemet hunyt a szélsőségesek akciói felett, egy idén szeptemberi bűncselekmény azonban fordulópontot hozott: 23-án a párt egyik aktivistája (egyes hírek szerint tagja) halálra késelte Pavlosz Füsszaszt, az antifasiszta szövegeiről ismert rappert. A gyilkosság országos méretű felháborodást váltott ki, a rendőrség terrorellenes alakulata pedig hamarosan letartóztatta az Arany Hajnal több vezetőjét.

Képviselőkkel beszélgetett a gyilkosság előtt

Azt egyelőre nem sikerült tisztázni, hogy a pártvezetés rendelte-e el a gyilkosságot. Egyesek elemzők szerint a választási győzelem óta kicsúsztak a vezetés irányítása alól a párt aktivistái, akik gyakorlatilag félkatonai szervezetként működnek, a sikertől megittasodva egy felkelés katonáiként kezdtek tekinteni maguknak, és ez vezetett Füsszasz megöléséhez is. Mások szerint viszont elegendő bizonyíték van arra, hogy a gyilkosság nem egy aktivista magánakciója volt, arról legalább tudnak vezetők is.

Bár az Arany Hajnal vezetői csütörtöki meghallgatásukon tagadták, hogy az elkövető, Giorgosz Rupakiasz a szervezet tagja lett volna, állításuk szerint a 45 éves, kamionsofőrként dolgozó férfi csak szimpatizánsa volt a pártnak. Ennek ellent mond, hogy a rendőrség Rupakiasz mobiltelefonján megtalálta több párttag telefonszámát (akikkel közvetlenül a gyilkosság elkövetése előtt is beszélt), illetve olyan fényképeket, amelyeken a férfi az Arany Hajnal egyes vezetőivel mutatkozott. Ráadásul nem is egyedül követte el a gyilkosságot, a támadáskor vele volt közel negyven szélsőjobboldali aktivista is. Egyes szemtanúk rajtaütésként írták le a történetet, eszerint – az Arany Hajnal aktivistáira jellemző módon – egyforma feketébe öltözött csapat támadt botokkal Füsszaszra és társaira. A rendőrség azóta tíz Arany Hajnal-tagot is őrizetbe vett, akiket azzal gyanúsítanak, hogy részt vettek a rapper megkéselésével végződő verekedésben.

Zsarolás és pénzmosás miatt is nyomoznak

Ha Füsszasz megölését nem is sikerül rájuk bizonyítani, az Arany Hajnal vezetőinek így is több bűncselekmény lehet a rovásán. Jelenleg a párt négy parlamenti képviselője – köztük az elnök, Nikosz Mihaloliakosz és a párt második embere, Hrisztosz Papasz – és 15 tagja ellen folyik eljárás, mindannyiukat azzal vádolják, hogy tudtak a Füsszasz ellen készülő támadásról. Több tag ellen illegális fegyvertartás, valamint bűnszervezetben való részvétel miatt nyomoznak, Mihaloliakosz ellen – aki korábban azzal dicsekedett, hogy "ugyan a keze néha náci tisztelgésre lendül, de legalább még sosem lopott" – pénzmosás és zsarolás gyanúja miatt is eljárás indulhat.

Nikosz Mihaloliakosz
AFP / Louisa Gouliamaki

A gyilkosság és az azt követő letartóztatások igencsak megroppantották a párt népszerűségét: az eset előtt a pártot 13-14 százalék között mérték a közvélemény-kutatók, ezzel az Arany Hajnal a harmadik legnépszerűbb politikai erőnek számított, a baloldali, ellenzéki SYRIZA és a jelenleg kormányzó, konzervatív Új Demokrácia párt mögött. A párt Athénban volt a legnépszerűbb – ahol egyes kutatások szerint a legnépszerűbb pártnak számított –, vagyis az Arany Hajnal jelöltje jó esélyekkel indulhatott volna a főváros polgármesteri székéért. A szélsőjobbosok támogatottsága a gyilkosság óta közel egyharmadával esett vissza. Egyes felmérések azt mutatják: a görögök 77,8 százaléka szerint a párt vezetése rendelte el Füsszasz meggyilkolását, a válaszolók 57,6 százaléka pedig kimondta, hogy az Arany Hajnal "veszélyt jelent a demokráciára".

Kapcsolat a hadsereggel

Talán a népszerűség csökkenésénél is nagyobb csapás az Arany Hajnalnak, hogy a kormány a bűneset óta megkezdte a párt fegyveres hátországának felgöngyölítését. Az elmúlt néhány évben ugyanis a szélsőségesek komoly kapcsolatokat építettek ki a hadsereggel és a rendőrség egyes alakulataival. A párt alapítója és vezetője, Nikosz Mihaloliakosz komoly katonai múlttal rendelkezik, a 70-es években tagja volt a Ciprus és Görögország egyesüléséért küzdő EOKA-B-nek. A félkatonai szervezet komoly szerepet játszott a ciprusi háborúban, a Görögországot 1974-ig kormányzó katonai junta is aktívan támogatta, míg több ország, köztük az Egyesült Királyság is terrorszervezetként tartotta számon.

Az EOKA-B 1974-es feloszlatása után Mihaloliakosz belépett a hadseregbe, ahol a különleges erőknél szolgált, leszerelése után pedig megalapította az akkor még nyíltan nemzetiszocialista nézeteket hirdető Arany Hajnal nevű folyóiratot, amely később mozgalommá, majd párttá nőtte ki magát. A hadsereg különleges alakulatában szerzett kapcsolatai később is jól jöttek Mihaloliakosznak: egy állítólag a párt tagjától származó levél szerint az Arany Hajnal legalább 3000 fős, közelharci fegyverekkel felszerelt "magánhadsereget" tart fenn, amelynek tagjait a különleges erők tisztjei képeztek ki. A levélben megjelent állításokat részben a rendőrség is megerősítette, majd nem sokkal később vizsgálatot indított a párt aktivistái ellen, akik a gyanú szerint több, főként bevándorlók elleni támadást is megszerveztek. Az erőszakos cselekmények mellett a klasszikus gengszterizmus gyanúja is felmerült a párthadsereg ellen: a levél szerint a milícia egyes "egységei" a pártvezetés intése ellenére védelmi pénzeket kezdtek szedni kereskedőktől.

Puccsra készültek a kommandósok?

A hadsereg és az Arany Hajnal közötti legfőbb kapocs egyébként a Különleges Erők Tartalékosainak Szakszervezete (KEED). Nem sokkal a pártvezetés letartóztatása után a szakszervezet kormányellenes tüntetést hirdetett, amelyet a rendőrség nem engedélyezett, mondván: a tartalékosok felhívása gyakorlatilag felbujtás volt katonai puccsra. A KEED többek között a kormány és az államfő azonnali lemondását, nemzeti egységkormány felállítását, valamint – megismételve az Arany Hajnal programját – az illegális bevándorlók kitoloncolását követelte. Szerintük a programpontok végrehajtását "a fegyveres erőszakszervezeteknek kellene garantálni". A KEED még tavaly októberben lépett a politika színpadára, amikor egyenruhában tüntettek Angela Merkel látogatása ellen a megszorító intézkedések leállítását követelve.

A szakszervezet később tagadta, hogy közük lenne az Arany Hajnalhoz, bár a rapper Füsszaszt megölő Arany Hajnal-aktivista, Giorgosz Rupakiasz híváslistáján KEED-tagok telefonszámát is megtalálták. Negatív eredménnyel zárult azonban az a szeptember végén befejeződött vizsgálat, amely a görög szélsőjobb és a hadsereg aktív állománya közötti kapcsolatokat próbálta felderíteni. Ennek ellenére a görög sajtóban megjelent, egy a légierőben szolgáló tiszt levele szerint az Arany Hajnalnak "a fegyveres erők minden szintjén" számos híve van. A név nélkül megszólaló tiszt szerint a párt parlamentbe kerülése legitimálja az eddig is erősen jobboldali érzelmű tisztek politikai szerepvállalását. "Mindig is volt egy ilyen trend, ami most dekriminalizálódott, miután már a parlamentben is ugyanilyen gondolatokat lehet hallani. Az olyan szlogeneket, mint a 'Bevesszük a Várost' (vagyis Isztambult, az egykori Konstantinápolyt, amelyet egyes görög nacionalisták a mai napig visszavennének Törökországtól) már nyíltan hangoztatják. Szintén egyre erősebb egy általános baloldalellenes trend" – szólt a levél.

"A rendőrök több mint 50-60 százaléka minket követ”

A "baloldalellenes trend" más források szerint is általános az erőszakszervezetekben, különösen a rendőrök között. Ennek oka az, hogy a görög hitelválság óta elsősorban szélsőbaloldaliak tiltakoztak a megszorítások ellen, miközben rendszeresen összecsaptak a rendőrséggel. Mivel a szélsőbalt az Arany Hajnal is ellenségének tartja, a párt és a rendőrség (különösen az athéni rendőrök) között igen szoros együttműködés alakult ki. Iliasz Panagiotarosz, a párt egyik Athénban élő képviselője tavaly a BBC-nek úgy nyilatkozott: "a rendőrök több mint 50-60 százaléka minket követ, talán többen is, és ez a szám napról napra növekszik”. Szerinte a velük szövetséges rendőrök készen állnak rá, hogy megvívjanak "egy új polgárháborút", ahol "az egyik oldalon a hozzánk hasonló nacionalisták és azok a görögök lesznek, akik olyannak szeretnék látni az országukat, amilyen régen volt, a másik oldalon pedig az illegális bevándorlók és az anarchisták, akik már többször szétverték Athént".

Iliasz Panagiotarosz
AFP / Louisa Gouliamaki

A rendőrség és az Arany Hajnal együttműködésére több olyan eset is utal, ahol a rendfenntartók szemet hunytak a szélsőjobboldaliak törvénysértései felett, vagy egyenesen velük együtt léptek fel az Arany Hajnal-ellenes tüntetők ellen. Egy tavalyi felvételen látható, hogy a párt helyettes vezetője, a most elfogott Hrisztosz Pappasz kienged egy rendőrautóból egy letartóztatott Arany Hajnal-aktivistát, amit a rendőrök tétlenül néznek. Más felvételeken az Arany Hajnal aktivistái a rohamrendőrséggel együtt oszlattak fel baloldali tüntetéseket.

Több rendőrfőnök lemondott

"A Delta (az athéni rendőrség motoros egysége) rendőrség úgy beszélt az Arany Hajnalról, mint ha a testvéreik lennének. (…) Azt mondták, hogy ne felejtsük el, hogy ők már az Arany Hajnal hívei" – nyilatkozta a BBC-nek egy, a párt elleni tüntetésen letartóztatott aktivista. Más tüntetők hasonló esetekről számoltak be: tavaly októberben 15 Arany Hajnal-ellenes demonstrálót állítottak elő, akiket a fogdán levetkőztettek, megvertek és sokkolókkal kínoztak, és azzal fenyegetőztek, hogy elküldik az adataikat az Arany Hajnalnak.

A szeptemberi letartóztatások után a rendőrség egyes egységei is a terrorelhárítás látóterébe kerültek: szeptember 24-én több rendőrőrsöt is átkutattak, a szélsőségesekkel való együttműködés nyomait keresve. Eközben a görög rendvédelmi miniszter országos belső vizsgálatot rendelt el a rendőrség szervezeteiben – a hír hallatán négy magas rangú rendőri vezető is benyújtotta lemondását. Szeptember 30-án a legfelsőbb bíróság helyettes vezetője, Saralambosz Vurliotisz részleteket közölt az általa vezetett vizsgálatból: eszerint "egy 1987-ben alakult bűnszervezet" tagjai "beépültek a rendőrségbe, és felelősek voltak gyilkosságokért, gyilkossági kísérletekért, gyújtogatásért és védelmi pénzek szedéséért". Az Arany Hajnallal való együttműködés gyanújával azóta több tucat rendőrtisztet függesztettek fel, akik ellen nyomozás indult bűnszervezetben való részvételért.

Nem valószínű az Arany Hajnal betiltása

A kormány kemény fellépése ellenére nem valószínű, hogy betiltják az Arany Hajnalt. Görögország alkotmánya tiltja ugyanis a bejegyzett politikai pártok feloszlatását, függetlenül attól, mit követtek el a tagjai. Jórgosz Szamarasz görög miniszterelnök többször arra utalt: elég bizonyíték gyűlt össze a párt ellen, hogy azt bűnszövetkezetté nyilvánítsák és feloszlassák, ám valószínűleg ez sem lesz elég alap a betiltására. A görög törvények ugyanis már három ember együttműködését egy bűncselekményben is szervezett bűnözésként kezelik, így valószínűleg nem a pártot, csak a bűntettekben érintett tagok együttműködését nyilváníthatják bűnszervezetnek. Megszülethet azonban egy törvény, amely megvonná az állami támogatásokat az Arany Hajnaltól, valamint minden olyan párttól, amelynek a tagjai bűnszervezetben vesznek részt.

Szintén súlyos csapást jelentene a pártnak, ha elítélnék vezetőjét és alapítóját, Mihaloliakoszt, aki a hatóságok egy jelentése szerint a "Führer-elv mentén" egymaga tartja a kezében a szálakat. Ráadásul a pártvezér mellett elítélhetik annak jobbkezét, valamint a párt 18 parlamenti képviselőjéből hatot, akik így elveszíthetik mandátumukat. Az Arany Hajnal maradék képviselői közben lemondással fenyegetőztek, amellyel reményeik szerint előrehozott választásokat kényszeríthetnek ki, erre azonban a többi politikai erő egyelőre nem mutatkozott hajlandónak. Más kérdés, hogy a történtek nyomán erősen kétséges, jót- tenne-e az előrehozott választás az Arany Hajnalnak.

Hirdetés