Döntött a parlament, újra mehetnek török katonák Szíriába
A török parlament csütörtökön egy évvel meghosszabbította annak a mandátumnak az időtartamát, amelynek alapján török csapatok szükség esetén beavatkozhatnak Szíriában. A kormánypárt, az Igazság és Fejlődés Pártja törvényjavaslatát a kézfeltartással tartott szavazáson a képviselők nagy többsége támogatta. A három ellenzéki párt közül kettő ugyanakkor elutasította, arra hivatkozva, hogy a döntés háborúba sodorhatja Törökországot.
A kormány arra hivatkozott, hogy a vegyi fegyverek bevetése "azonnali és komoly" veszélyt jelent Törökországnak. Ez a veszély tovább erősödött – mondta a szavazás előtt Ismet Yilmaz védelmi miniszter.
Bár a NATO-ban Törökország rendelkezik a második legnagyobb létszámú szárazföldi erővel, nem valószínű, hogy a közvélemény széleskörű ellenzése mellett egyedül bármilyen katonai akcióba kezdjen – jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség.
A korábbi mandátum, amelyet 2012. október 4-én azután engedélyeztek, hogy egy szíriai aknatámadás öt polgári személyt ölt meg egy határ menti török városban, pénteken jár le.
Törökországnak 900 kilométeres közös határa van Szíriával, és a konfliktus gyakran átnyúlik a határon: többször estek áldozatul török civilek a határ szír oldalán indított tüzérségi támadásnak. A tavaly októberi incidens óta a török hadsereg tüzérsége minden török területen becsapódó szíriai lövedékre válaszolt. A török légierő szeptember 16-án lelőtt egy szír helikoptert, amely behatolt a török légtérbe. Török erők nem hajtottak eddig végre katonai műveleteket szír területen.
Ankara a szíriai felkelés 2011-es kitörése előtt jó kapcsolatokat ápolt Damaszkusszal, a török kormány most már azonban az Aszad távozásáért harcoló lázadók egyik legeltökéltebb támogatója. Törökország eddig csaknem félmillió szíriai menekültet fogadott be.