2013. október. 02. 17:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 02. 17:42 Világ

Pim Fortuyn gyilkosa idő előtt szabadulhat

Egy holland büntetőjogi szakértői testület szerdán hozott döntése szerint Pim Fortuyn gyilkosa jogosult arra, hogy idő előtt szabaduljon.

A főképp bevándorló-ellenessége révén rendkívül gyorsan népszerűvé vált populista politikussal, aki élesen bírálta Hollandia "iszlamizálódását", 2002-ben végzett Volkert van der Graaf. Az eset megdöbbentette Hollandiát, ahol 1672, azaz 330 év óta ez volt az első politikai gyilkosság. Az állatvédő aktivista Graafot 18 év börtönre ítélték, amelyből 11-et már rács mögött töltött. 

Hollandiában általában a büntetés kétharmadának letöltése után elengedik a fennmaradó egyharmadot. Ez alapján Graaf 2014-ben szabadulhatna, a holland igazságügy minisztérium azonban ellenzi az engedményt azzal érvelve, hogy "társadalmi nyugtalanságot" okozhat, és hogy nem biztosítható Graaf biztonsága. 

Holland büntetőjogi szakértők azonban úgy foglaltak állást, hogy Graaf jogai előbbre valóak, mint a társadalom felzúdulása, amelyet idő előtti szabadlábra helyezése esetleg kivált. Fred Teeven igazságügyminiszter-helyettes annyit mondott, hogy  mérlegeli a testület véleményét.     

Geert Wilders, a jobboldali populista Szabadság Párt vezetője kijelentette: "Hollandiának az az érdeke, hogy Graff rács mögött maradjon, amilyen hosszan csak lehet". Wilders jelenleg a legnépszerűbb politikus Hollandiában messze megelőzve Mark Rutte miniszterelnököt.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.