Burundi és Uganda is terrortámadástól tart
Burundi és Uganda vezetői attól tartanak, hogy a nairobi túszdráma után országaik területén is támadásokat fog végrehajtani az al-Shabab szomáliai terrorszervezet, mivel Kenyához hasonlóan ők is részt vesznek az Afrikai Unió Szomáliába vezényelt békefenntartó erejében.
Az ugandai belügyminiszter csütörtökön riadókészültséget rendelt el az országban, az afrikai állam vezetői ugyanis attól tartanak, hogy megismétlődhet a 2010 nyarán az al-Kaida terrorszervezethez kötődő szomáliai milícia által elkövetett kettős robbantás, amely 76 halálos áldozatot követelt.
"Már korábban is lecsapott ránk az al-Kaida, azonban a kenyai bevásárlóközpont elleni támadás megköveteli a magasabb szintű riadókészültség elrendelését, mivel a veszély valós" - mondta a miniszter.
Óvintézkedések alatt egyebek mellett a belügyminiszter azt értette, hogy "a lehetséges támadások megelőzése érdekében" térfigyelő kamerákkal látják el a közterületeket, az utakat és bizonyos épületeket. A miniszter állítása szerint a határőrséget is megerősítették. A legfőbb bevásárlóközpontok és irodaházak előtt biztonsági magáncégek emberei állnak őrségben, akik megmotozzák a bemenő embereket.
Az utóbbi napokban Burundi lakossága is rendkívül nyugtalan, a közvélemény szerint a terroristák a Szomáliában ellenük harcoló nemzetközi misszióban részt vevő összes ország ellen támadást fognak végrehajtani, éppen ezért sokan a katonai kontingens hazarendelését követelik.
A szombaton kezdődött négynapos túszejtési akció óta a burundi kormány is megkettőzte a biztonsági intézkedéseket: a főváros utcáin a rendőrség és a hadsereg emberei járőröznek, szerdán pedig rendőrök ezrei fésülték át a muzulmánok által lakott negyedeket, a rendőrség szerint sok illegális bevándorlót letartóztattak, fegyvereket és kábítószert foglaltak le.
Ugyanakkor a szomáliai harcokban szintén részt vevő Etiópia szerint a terrorcsoport nem jelent azonnali fenyegetést az országra nézve. "A védelmi erőink és a hírszerzés képesek megvédeni az országot" - mondta az etióp külügyminisztérium szóvivője.
Az Afrikai Unió (AU) béketeremtő missziója keretében kenyai, ugandai, burundi és dzsibuti katonák vették fel a harcot az al-Shabaab fegyveres csoporttal Szomáliában. (Etiópia önállóan, nem az AU keretében nyújt segítséget a szomáliai kormányzatnak.) Tavaly augusztusban elűzték a lázadókat a fővárosból, Mogadishuból, de az ország más részein még dúlnak a harcok. Az iszlamisták valaha az ország területének 80 százalékát tartották a kezükben, ehhez képest mostanra jelentősen javult a helyzet.