Kémbotrány is rombolja már a görögök és a macedónok viszonyát
Minden valószínűség szerint Görögországnak kémkedtek azok a macedónok, akiket a hét elején vettek őrizetbe a volt jugoszláv tagköztársaságban.
A szerdai belgrádi lapok a Tanjug szerbiai hírügynökség jelentésére hivatkozva Gordana Jankuloszka macedón belügyminisztert idézik, aki szerint a letartóztatott személyek és társaik több külföldi hírszerző ügynökséggel működtek együtt, de alapvetően "az egyik szomszédos állammal" álltak kapcsolatban.
A gyanúsítottak információkat adhattak át az állambiztonsági szervekről, a belpolitikai helyzetről, a választásokról, a vallási kisebbségekről, valamint neveket és adatokat szolgáltathattak ki. Emellett arra használtak fel titkos információkat, hogy üzletembereket zsaroljanak meg.
Nem hivatalos információk szerint a most őrizetbe vett csoport néhány tagja görög ügynököknek adott el macedón államtitkokat. Szintén nem hivatalos információk szerint a találkozókat a Halkidiki-félsziget egyik luxusszállodájában tartották, ahol az egyik hírszerző felvételt készített a külföldi ügynökökről. A férfinál a rendőrség teljes adatbázist talált, az archívumnak köszönhetően pedig lehetővé vált, hogy a macedón szervek információt kapjanak nemcsak a külföldi ügynökökről, hanem a kémhálózat kialakításának okairól és teljes folyamatáról.
A macedón belügyminisztérium adatai szerint a csoport 2005-ben kezdte meg munkáját, amikor az elsőrendű vádlottat, Marjan Efremovot elbocsátották a macedón hírszerző ügynökségtől, majd csatlakozott hozzá két korábbi kollégája, valamint két másik ember is. Összesen húsz ember ellen indult eljárás kémkedés vádjával, a hírszerző szolgálat volt és mostani alkalmazottai mellett a vádlottak padjára került a macedón parlament egy tisztviselője, egykori rendőrtisztek és védelmi hivatalnokok, egy újságíró, valamint a pénzmosás elleni állami ügynökség volt vezetője is.
A Tanjug hírügynökség jelentésében az áll, hogy ez az első hivatalosan is felgöngyölített kémhálózat a régióban, az ügy pedig a macedón főváros közvéleménye szerint az egész rendszert megrengette. Macedóniában a terrorizmus után a kémkedés a második legsúlyosabb vád, a büntető törvénykönyv szerint 10 év börtönbüntetés szabható ki érte.
A B92 szerb hírtelevízió a görög Katimerini című lap szerdai cikkét idézte, amely szerint "Szkopje kémkedésbe akarja keverni Görögországot". A lap az athéni kormányhoz közel álló forrásokat idézett, miszerint: "semmiből sem következik egyetlen görög hivatalnok érintettsége sem, az egész ügyet csak kitalálták".
A görög lap szerint az, hogy a kémkedési ügyben - eddig nem hivatalosan - felmerült Görögország neve, újabb "hellénellenes" érzelmeket váltott ki Macedóniában, ahol az ellenzék az ügyet "a lakosság körében uralkodó félelem táplálásának" tartja. A cikkben az áll, hogy a görögellenességet egy néhány nappal korábbi ügy is táplálja, amikor a görög hatóságok nem engedtek át a határon egy macedón énekesnőt, aki Törökországba tartott.
Görögország és Macedónia kapcsolata egy névvita miatt feszült, Athén nem hajlandó elfogadni ugyanis az országot Macedónia néven, mert Görögországnak is van egy Macedónia nevű tartománya. A viszály miatt Görögország következetesen blokkolja északi szomszédja EU- és NATO-csatlakozási próbálkozásait.