2013. szeptember. 17. 18:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 17. 17:55 Világ

Az eutanázia mellett érvelt Stephen Hawking

„Ha az állatokat nem hagyjuk szenvedni, az embereket miért?” – tette fel a kérdést a BBC-nek adott interjúban Stephen Hawking fizikus, aki szerint a halálos betegségekben szenvedők számára engedélyezni kéne az eutanáziát.

Hawking nemcsak a passzív, de az aktív eutanáziát is elfogadhatónak tartja, ha az lerövidíti a szenvedést, valamint, ha a beteg beleegyezik. Nem bízná azonban a döntést a hozzátartozókra, szerinte fontos az is, hogy a jog és az orvosok garantálják, hogy valóban a beteg akarata érvényesüljön, megelőzve az esetleges visszaéléseket. "Be kell iktatni bizonyos biztosítékokat, hogy biztosak lehessünk benne, hogy az érintett tényleg véget akar vetni az életének és nem gyakorol rá senki nyomást, vagy nem a beteg tudtán kívül próbálnak dönteni az életéről, ahogy velem történhetett volna"

Az idén 71 éves, évtizedek óta úgynevezett Lou Gehrig-kórban, súlyos idegbénulással járó betegségben szenvedő fizikus 1985-ben olyan súlyos állapotba került, hogy az orvosok felajánlották feleségének, hogy engedélyezze az eutanáziát. Hawking Az idő rövid története című könyvében írt arról, hogy a svájci CERN-ben tett látogatásakor tüdőgyulladást kapott, amitől olyan súlyos állapotba került, hogy sokáig nem volt eszméleténél, és csak gépekkel tudták életben tartani. Az orvosok ekkor feleségének felajánlották, hogy ha kéri, lekapcsolják a mesterséges táplálásról és lélegeztetésről, amit ő visszautasított. Ezután Hawkingon kockázatos gégemetszést hajtottak végre, aminek következtében véglelg elvesztette beszédképességét, de életben maradt.

Hawking betegsége 1964-ben kezdődött, ekkor az orvosok két évet adtak neki. Azóta a fizikus megtanult együtt élni a betegségével, és folytatta tudományos pályafutását. Ma a világ egyik legelismertebb tudósa, annak ellenére, hogy gyakorlatilag teljesen lebénult és csak egy számítógépen keresztül képes kommunikálni. A Lou Gehrig-kórban szenvedők alig 5 százaléka éli túl a betegség első tíz évét. Hawkingnak azonban 1985-ös betegsége sem törte ketté a pályáját: 1985 után fejezte be fő műveit, számos tudományos elismerést nyert el, köztük a Nobel-díj után a legnagyobb presztizsűnek tartott Wolf-díjat. Emellett kétszer elvált, két házasságából három gyereke született.

Stephen Hawking korábban is az eutanázia bizonyos formáinak engedélyezése mellett foglalt állást, mondván, bár nem tartja helyes döntésnek a kegyes halál választását, fenntartaná a halálos betegségekben szenvedőknek a kegyes halál választásának jogát. „Meg kell adni az áldozatnak a jogot, hogy véget vethessen az életének, ha úgy akarja. De szerintem nagy hiba így dönteni. Akármilyen rossznak tűnik egy élet, mindig lehet valami, amit csinálhat az ember, amiben sikeres lehet. Amíg van élet, addig van remény.”

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.