2013. szeptember. 11. 17:08 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 11. 17:01 Világ

Ötezer szíriait fogad be Németország

Németország összesen ötezer szíriai menekült számára nyújt ideiglenes menedéket, az első csoport szerdán elindult Bejrútból.

Az első csoport, 107 ember szerdán elindult Hannover felé - közölték a bejrúti Rafic Hariri nemzetközi repülőtér tisztségviselői az AP hírügynökséggel. A Berlin által márciusban bejelentett programnak köszönhetően Németország összesen ötezer szíriai menekültnek ad kétéves tartózkodási engedélyt, amelynek keretében az érintettek munkát is vállalhatnak. Az engedély meghosszabbítható, ha a polgárháború két év múlva sem ér véget.

Melissa Fleming, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője kedden közölte, az ötezres csoportban  nők és  súlyosan beteg emberek is találhatóak. "A német tervezet létfontosságú, életmentő lehet a menekültek számára" - idézte a helyi média Fleminget.

Angela Merkel német kancellár előző hónapban reményét fejezte ki a Mittelbayerische Zeitung napilapban, hogy a németek szívesen fogadják majd a szíriai polgárháború menekültjeit, majd hozzátette, hogy országa "támogatni fogja a menekülteket, amennyire csak lehetséges".

Az ENSZ múlt kedden "az évszázad katasztrófájának" nevezte a szíriai menekülthelyzetet, miután friss adatok szerint legalább kétmillió ember, vagyis a lakosság csaknem 10 százaléka menekült már el az országból a polgárháború két és fél évvel ezelőtti kitörése óta.

A menekültek mintegy 97 százaléka a Szíriával szomszédos országokban keresett biztonságot és humanitárius segélyt. A kétmillió szíriai menekült közül Egyiptomban 110 ezren, Irakban 168 ezren, Jordániában 515 ezren, Libanonban 716 ezren, Törökországban pedig 460 ezren tartózkodnak.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.