2013. augusztus. 29. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 29. 17:37 Világ

Szíria a legveszélyesebb hely most az újságíróknak

Eddig több mint száz újságíró halt meg a szíriai polgárháborúban - közölte a Riporterek Határok Nélkül nevű nem kormányzati szervezet csütörtökön. A 2011 márciusa óta 25 hivatásos és 70 önkéntes tudósító vesztette életét, az áldozatok közül hatan külföldiek voltak. Ezenkívül 14 külföldi és 60 szíriai újságírót tartanak fogva vagy nyilvánítottak eltűntnek.

Az adatok alapján Szíria most a világ legveszélyesebb országa tudósítók számára.

A szervezet az adatok összesítésekor kizárólag azokat az eseteket vette figyelembe, amikor az újságírókkal szemben elkövetett túlkapások a tudósítók munkájához kapcsolódtak. Ha egy újságírót más okból üldöztek vagy gyilkoltak meg, az nem került fel a listára. Ez különösen az önkéntes tudósítókra igaz, akik többnyire újságírói képzettség nélkül, emberi jogi szervezetek honlapján számolnak be tapasztalataikról.

A Riporterek Határok Nélkül ugyancsak növekvő aggodalommal figyeli, ahogy fegyveres felkelők és mindenekelőtt iszlamista milíciák tagjai egyre gyakrabban rabolnak el újságírókat. Az utóbbi hónapokban az ilyen bűncselekmények nagy többségéért az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez közel álló csoportok, például az an-Nuszra Front vagy az Iraki és Szíriai Iszlám Állam tehetők felelőssé.

A nem kormányzati szervezet ranglistáján, amely a sajtószabadság mértékét jelzik a világ országaiban, Szíria a 179 országot számláló listán a 176. helyen áll. A Riporterek Határok Nélkül értékelése alapján Szíriánál csupán Türkmenisztánban, Észak-Koreában és Eritreában rosszabb a sajtószabadság helyzete.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.