Elindultak egy vegyifegyver-támadás helyszínére az ENSZ-ellenőrök
Elindultak szerdán az egyik vegyifegyver-támadás helyszínére az ENSZ Szíriában tartózkodó szakértői, miután előző nap biztonsági okokból felfüggesztették, elnapolták tevékenységüket - közölte egy fotós az AFP hírügynökségtől.
A fotós látta, amint a fővárosban megszálló ellenőrök egy hat gépkocsiból álló konvojjal útnak indulnak. Azt egyelőre nem tudni, melyik helyszín felé vették az irányt.
Hétfőn a szakértők már jártak egy helyen, Damaszkusz Muadamíja as-Sám nevű elővárosában, ahol a múlt héten a felkelők vádjai szerint vegyi fegyvereket vetettek be ellenük a kormányerők. Ismeretlen orvlövészek hétfőn, a muadamíjai vizsgálat előtt rálőttek az ENSZ-konvoj egyik járművére.
Nem sérült meg senki, a csapat autót cserélt, folytatták útjukat, és elvégezték a tervezett munkát. A szakértők szerint a sebesültek vizsgálata, a velük folytatott beszélgetés és a mintavétel eredményes volt.
Közben az ENSZ-főtitkár egységre szólította fel a Biztonsági Tanács tagjait a szíriai béke megteremtése érdekében, és azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy adjon időt az ENSZ-ellenőröknek a történtek kivizsgálására.
A brit külügyminiszter úgy nyilatkozott: szerinte aláásná Nagy-Britannia nemzetbiztonságát, ha nem tudna reagálni arra, hogy a szíriai kormány vegyi fegyvert vetett be saját népe ellen. William Hague a The Daily Telegraph című napilapban szerdán megjelent cikkében írt erről, egy nappal a brit nemzetbiztonsági tanács ülése előtt, ahol várhatóan véglegesítik a Szíria elleni esetleges katonai fellépéssel kapcsolatos ajánlásokat.
Belgium szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására és konkrét bizonyítékra van szükség a katonai beavatkozáshoz Szíriában. Didier Reynders külügyminiszter szerda reggel azt nyilatkozta:"ha az amerikai, a francia vagy a brit hírszerzésnek bizonyítékai vannak, akkor osszák meg a szövetségeseikkel". A külügyminiszter szavaiból kiderült, hogy a belga kormány ennek hiányában nem támogatja a katonai beavatkozást Szíriában.
Norvégia ugyancsak óva intette szerdán az Egyesült Államokat és szövetségeseit attól, hogy ENSZ-felhatalmazás nélkül indítsanak egy esetleges katonai akciót Szíria ellen.
Orosz politikai elemzők arra számítanak, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnököt megbüntetik, de nem távolítják el helyéről. Alekszandr Sumilin politológus szerint a szíriai hadművelet várhatóan korlátozott lesz, és a nyugati államoknak egyébként sincs emberük, aki Aszad helyére léphetne.
A Kommerszant című orosz újság értesülése szerint több olyan NATO-tagállam is van, amelyek nem támogatják a Szíria elleni katonai csapást, mert elsietettnek tartják Washington következtéseit a szíriai gáztámadással kapcsolatosan.