2013. augusztus. 24. 13:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 24. 13:43 Világ

Megnyílt a határ Egyiptom és a Gázai övezet között

Egyiptom négy nap szünet után újra megnyitotta a határátkelőt a Gázai övezet felé szombaton.

A nagy forgalmú rafahi határátkelő ideiglenes bezárása miatt több százan ragadtak Egyiptomban, és számos palesztin diáknak, valamint kezelésre szoruló betegnek kellett otthon maradnia.

A határ naponta mindössze néhány óráig tart nyitva, így az orvosi ellátás miatt Egyiptomba utazók, illetve a határidőhöz kötött utasok elsőbbséget élveznek az átkelésnél - közölték a gázai hatóságok.

A Gázai övezetet 2007 óta irányítása alatt tartó Hamász szélsőséges palesztin szervezet nincs túl jó viszonyban a hadsereg által támogatott új egyiptomi vezetéssel, miközben a múlt hónapban megbuktatott Mohamed Murszi elnök iszlamista rezsimjével kifejezetten szívélyes kapcsolatokat ápolt.

A Hamász tisztségviselői sérelmezik, hogy Egyiptom 1200-ról 300-ra csökkentette a rafahi határátkelő napi forgalmát július 3., Murszi megbuktatása óta. Kairó pedig azt veti a szélsőséges mozgalom szemére, hogy a Muzulmán Testvériséget támogatja a hatóságok ellenőrzése alól kicsúszó Sínai-félszigeten. A Hamász vezetői tagadják, hogy fegyvereseik jelen lennének Egyiptom területén.

Izrael korábban biztonsági okokból korlátozta a forgalmat a Gázai övezeti határán, így a térség 1,7 millió lakosának a rafahi határátkelő jelenti az egyetlen ablakot a világra.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.