Világ hvg.hu 2013. augusztus. 15. 16:41

Megszólalt Obama az egyiptomi erőszak ügyében

Elmarad a közös amerikai-egyiptomi hadgyakorlat az afrikai országban kitört erőszak miatt – jelentette be magyar idő szerint csütörtök délután az amerikai elnök. Barack Obama felszólította az egyiptomi hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben az emberi jogokat, valamint a békés tüntetéshez való jogot, a tüntetőket pedig arra kérte: békésen demonstráljanak – derül ki a hírügynökségek jelentéseiből.

A csütörtöki hivatalos adatok szerint legalább 525 ember halt meg szerdán Egyiptomban a rendőrség és Mohamed Murszi elnök elmozdítása ellen tiltakozó iszlamisták közötti összecsapásokban. Az egyiptomi egészségügyi minisztérium szerint a sebesültek száma megközelíti a 3600-at. A halottak nagy többsége civil. Csütörtökön egy kormányépületre támadtak a tüntetők Kairóban.

Az amerikai-egyiptomi közös hadgyakorlatot kétévente rendezik meg, de idén elmarad az erőszak miatt. Az amerikai elnök azt mondta, hogy Washington további intézkedések meghozatalát is mérlegeli, illetve az Egyesült Államok határozottan elítéli az egyiptomi ideiglenes kormány és a hadsereg fellépését.

MTI/EPA/Pool/Rick Friedman

Közben az uniós külügyminiszterek rendkívüli ülését kezdeményezte csütörtökön Guido Westerwelle német külügyminiszter, aki most Tuniszban van. Hasonló javaslatot tett Rómában Emma Bonino olasz külügyminiszter is a "drámai fejleményekre" hivatkozva.

Norvégia a szóhasználatban csütörtökön tovább lépett, mint ameddig a nyugati országok eljutottak az egyiptomi hatalomátvétel minősítésében.

"Gyakorlatilag megvan egy katonai puccs minden jellegzetessége. Egy választott elnököt elmozdítottak, az alelnök lemondott, és most egy katona az erős ember... A katonák azt állítják, hogy tervük van a polgári kormányzat gyors visszaállítására. Jól hangzó dolgokat mondanak, de mindeközben rossz irányba haladnak a dolgok a hatalomátvétel óta" – mondta Espen Barth Eide norvég külügyminiszter az NTB norvég sajtóügynökségnek, de a történteket ő sem minősítette nyíltan puccsnak, ahogyan azt Törökország tette.

Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa az egyiptomi biztonsági erők fellépésének "független és hatékony" kivizsgálását, a felelősök megbüntetését követelte Genfben kiadott nyilatkozatában.

Francois Hollande francia elnök a polgárháború megelőzése érdekében első lépésként "a foglyok szabadon engedését" javasolta, utalva ezzel a hatalmától megfosztott és letartóztatott Mohamed Murszi elnökre.

Hirdetés