2013. augusztus. 01. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 01. 16:04 Világ

Németország óvja Egyiptomot a szelektív igazságszolgáltatástól

A német külügyminiszter felszólította csütörtökön az egyiptomi kormányt, hogy kerülje a "szelektív igazságszolgáltatás látszatát". Guido Westerwelle nyilatkozatával arra reagált, hogy az egyiptomi hatóságok szerdai döntése alapján bírósági eljárás indul a Muzulmán Testvériség, a megbuktatott Mohamed Murszi elnököt támogató szervezet három vezetője ellen.

Mohamed Badie, a Muzulmán Testvériség vezetője és két helyettese erőszakra való felbujtás vádjával kerül bíróság elé. Badiét nem vették őrizetbe, helyettesei viszont előzetes letartóztatásban vannak.

A német külügyminiszter kétnapos látogatását csütörtökön kezdte meg Kairóban, ahol megbeszélést folytat az egyiptomi kormány és az ellenzék képviselőivel. Elsőként egyiptomi kollégájával, Nábil Fahmyval találkozott, akivel közösen nyilatkozott a sajtónak.

Az igazságszolgáltatás nem bosszúból történik, és nem szelektív. A törvény betűje mindenkire vonatkozik – reagált Westerwelle szavaira az egyiptomi külügyminiszter.

Mohamed Murszit július 3-ai elfogása óta ismeretlen helyen tartja fogva a hadsereg. A megbuktatott elnököt gyilkossággal vádolják, valamint azzal, hogy összejátszott a szélsőséges iszlamista Hamász palesztin szervezettel, amikor 2011-ben megszökött a börtönből.

Németország korábban is azért lobbizott, hogy semleges felek meglátogathassák Murszit, és üdvözölte Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője látogatását a megbuktatott egyiptomi államfőnél – mondta Westerwelle, aki Murszi leváltása óta a nyugati kormányok külügyminiszterei közül elsőként látogatott el Egyiptomba.

Arra a kérdésre, hogy katonai puccsként tekint-e Németország Murszi lemondatására, a külügyminiszter azt válaszolta: "Ezek egy történelmi óra első percei. (...) Nem lehet addig megítélni, amíg még változások vannak".

A német külügyminiszter szerda este érkezett Kairóba, és ismét felszólította az egyiptomi politikai szereplőket, hogy találjanak erőszak nélküli megoldást a fennálló ellentétekre. Westerwelle egyiptomi útján Adli Manszúr ideiglenes köztársasági elnökkel, Abdel Fatah asz-Szíszi tábornokkal, a hadsereg vezérkari főnökével és a Muzulmán Testvériség vezetőivel is találkozik.

Egyiptomban továbbra is feszült a belpolitikai helyzet. A Muzulmán Testvériség kedden tömegtüntetésekre szólította fel híveit. Az egyiptomi ideiglenes kormány szerdán az iszlamisták kairói ülősztrájkjának felszámolására utasította a rendőrséget.

A Muzulmán Testvériség ülősztrájkot folytató tagjai azt követelik, hogy a július elején megbuktatott Mohamed Murszi elnököt helyezzék vissza a hatalomba. Múlt szombat hajnalban a civil fegyveresektől is támogatott biztonsági erők nyolcvanat agyonlőttek a tüntetők közül. Ez volt a második tömegmészárlás azóta, hogy az elnököt a hadsereg elmozdította tisztségéből.

Hirdetés