2013. július. 28. 11:20 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 28. 11:19 Világ

Túsznak ajánlotta magát 1977-ben Helmut Kohl

Helmut Kohl volt német kancellár 1977-ben ellenzéki vezetőként felajánlotta, hogy a Vörös Hadsereg Frakció túsza lesz, ha ezért cserébe a terroristaszervezet elengedi a munkaadók szövetségének elnökét. Hanns-Martin Schleyert holttestét azonban egy autóban találták meg végül.

Kohl ajánlatáról egy másik volt miniszterelnök, a Németországot 1974 és 1982 között vezető Helmut Schmidt beszélt egy interjúban, amelyet Hanns-Martin Schleyer egyik fia készített a Süddeutsche Zeitung című lapnak.

"Helmut Kohl túsznak ajánlkozott akkoriban" – mondta. Schmidt azonban nem élt a kancellári székben őt követő politikustársa "tiszteletreméltó", ámde "őrült" felajánlásával. "Furcsa ötlet volt" – jegyezte az egykori szociáldemokrata kormányfő.

A kapitalizmus jelképének tartott Hanns-Martin Schleyert 1977. szeptember 5-én rabolta el a Vörös Hadsereg Frakció Kölnben. A baloldali terroristaszervezet akciójában meghalt három rendőr és a munkaadók szövetsége elnökének sofőrje. A szélsőségesek 11 társuknak, legfőképp Andreas Baadernek, a szervezetet egyik alapítójának a szabadon engedését akarta kicsikarni Schleyer elrablásával.

"Az az igazság, hogy hosszú időbe telt meghoznom a döntést arról, hogy nem lesz csere" – mondta Helmut Schmidt az interjúban.

Hanns-Martin Schleyer holtteste 1977 októberében a franciaországi Mulhouse-ban került elő egy autó csomagtartójából.

Az 1970-ben alakult Vörös Hadsereg Frakció (RAF) hozzávetőleg harminc emberrel végzett 1971 és 1991 között. 1992 áprilisában közölték, hogy átmenetileg felfüggesztik a gazdasági és a politikai élet magas rangú képviselőivel szembeni támadásokat, hat évre rá pedig feloszlatta magát a szervezet.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.