2013. július. 22. 05:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 22. 05:40 Világ

Ismerték az EU-jogot, nem adtak ujjlenyomatot az eritreai menekültek

Több mint kétszáz eritreai menekült megtagadta a dél-olaszországi Lampedusa szigetének táborában, hogy ujjlenyomattal azonosítsák, miközben újabb menekültcsoport érkezett hajóval Afrikából.

A 236 menekült július 8-án érkezett Lampedusára, néhány órával Ferenc pápának a szigeten tett látogatása után. Útlevél és más személyi okmány hiányában ujjlenyomattal akarták őket azonosítani, de ezt folyamatosan megtagadták. Vasárnap tüntetést tartottak a táborban: arra hivatkoztak, hogy az Európai Unió jogszabályainak értelmében, ha Olaszországban azonosítják őket, akkor itt kell menedékjogot is kérniük, miközben ők más észak-európai országban élő rokonaikhoz akartak csatlakozni és ott kérni menekültstátust. 

Az olasz hatóságoknak vasárnap estére sikerült megoldást találniuk az egész nap tiltakozó eritreaiak követelésére. Végül eltekintettek az ujjlenyomatvételtől, és az eritreai bevándorlókat Lampedusáról más olaszországi táborokba szállították át, ahonnan könnyebben tovább tudnak jutni rokonaikhoz. Ezzel egy időben újabb kétszáz illegális bevándorló kötött ki Lampedusán. A szigeten levő alig négyszáz személyt befogadni képes menekülttáborban jelenleg 785-en vannak. 

Ferenc pápa két héttel ezelőtti látogatásakor arra kérte az olasz és az európai politikusokat, hogy ne fordítsák el tekintetüket Lampedusától és a menekültek problémájától. Erre eddig egyedül Enrico Letta olasz kormányfő reagált, azt ígérve, hogy az illegális bevándorlás kérdése a 2014-es görög, majd olasz EU-elnökségi félév programjának része lesz. 

Piero Grasso, az olasz szenátus elnöke a L’Avvenire olasz katolikus napilap vasárnapi számában Nobel-békedíjra terjesztette fel Lampedusa lakosságát az évek óta csendben végzett befogadás és szolidaritás miatt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.