2013. július. 18. 13:53 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 18. 13:47 Világ

Már tudni, mitől robbant fel egy orosz rakéta a fellövés után két hete

A rosszul beállított szögsebesség-jeladók miatt robbant fel július 2-án az orosz Proton hordozórakéta - közölte csütörtökön az orosz űrkutatási hivatal (Roszkoszmosz) vezetőjének helyettese.

Alekszandr Lopatyin elmondta, hogy a rakéta összeszerelésekor a Hrunyicsev űripari központban a hat szögsebesség-érzékelő közül hármat szereltek be rosszul, 180 fokkal elfordítva, így a rakéta vezérlő rendszere rossz adatokat kapott a Proton helyzetéről. A hordozórakéta balesete így elsősorban emberi hibára vezethető vissza - állapította meg a robbanás okait vizsgáló bizottság. 

A három orosz Glonaszsz navigációs műholdat szállító hordozórakétát a kazahsztáni Bajkonurban lőtték fel, de az űreszköz az indítást követő 32. másodpercben felrobbant, majd lezuhant. Vele együtt megsemmisültek a műholdak is. A kárt több mint 4 milliárd rubelre (körülbelül 27 milliárd forintra) becsülik.

Dmitrij Rogozin, az űrkutatásért és az űriparért felelős miniszterelnök-helyettes július 5-én azt közölte, hogy Proton típusú hordozórakéták fellövését addig szüneteltetik, amíg véget nem ér a baleset okainak kivizsgálása. Most Alekszandr Lopatyin arról tájékoztatott, hogy szeptembernél korábban nem újítják fel a fellövéseket. 

Dmitrij Medvegyev kormányfő a baleset napján arra utasította Rogozint, állítsa össze azoknak a listáját, akiket felelősség terhel a Bajkonurban fellőtt hordozórakéta felrobbanásáért. Hozzátette, hogy a Roszkoszmosz vezetését is látni akarja közöttük. Legutóbb tavaly augusztusban végződött kudarccal egy orosz és egy indonéz műhold felbocsátása az orosz Proton-M hordozórakétával.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.