Világ hvg.hu 2013. július. 11. 10:27

Greenpeace-esek másznak fel egy londoni felhőkarcolóra

Hat Greenpeace-aktivista mászik fel London egyik legmagasabb, 310 méteres üvegépületére, amelyet a "Szilánknak" (The Shard) becéznek. Az aktivisták így akarnak tiltakozni a sarki olajfúrások ellen.

320 méter magas épületet kezdtek megmászni a Greenpeace-esek
AFP / Leon Neal

A hat női Greenpeace-aktivista csütörtökön kora reggel kezdett felmászni a London belvárosában álló, Renzo Piano sztárépítész által tervezett 72 emeletes épületre, amelyben irodák és lakások egyaránt találhatók – írja a Guardian.

A londoni rendőrség közölte, hajnali 4 óra 20 perckor értesítették őket arról, hogy egy csapat aktivista elkezdte megmászni az épületet, azóta a hatóságok is figyelemmel kísérik az akciót.

A Greenpeace egy élő videóban közvetíti az eseményt egy honlapon, ahol azt is nyomon lehet követni, hogy hány méternél tartanak az aktivisták.

Az indulás előtt a Greenpeace-aktivisták egyike a BBC-nek elmondta: ha feljutnak, a tetőn egy olyan "képzőművészeti alkotást" bontanak ki, amelynek láttán reményeik szerint a Shell "kétszer is meggondolja, mielőtt fúrótornyait a sarkvidék térségébe küldi". Hozzátette: azért választották akciójuk helyszínéül a Shard épületét, mivel az jégszilánkra is hasonlít, másrészt a Shell mindhárom londoni irodakomplexumából jól látható.

A Shell londoni szóvivője az akció kapcsán közölte: a cég tiszteletben tartja az egyének és szervezetek jogát a vállalat működésével kapcsolatos szabad és őszinte eszmecserére, és csak annyit kér a tiltakozóktól, hogy ügyeljenek a maguk és a közeli Shell-központ munkatársainak és ügyfeleinek biztonságára. A szóvivő szerint az északi-sarki olaj- és gázkitermelés "nem újdonság", a térség már ma is a globális nyersolajtermelés 10 százalékát, a világon kitermelt földgáz 25 százalékát adja. 

A Greenpeace korábban már többször is tiltakozott a sarki olajfúrások ellen: még januárban a svájci Davosban egy Shell-benzinkúthoz láncolták magukat, tavaly szeptemberben pedig a moszkvai Gazprom székházának bejáratát torlaszolták el. Előtte augusztusban megostromoltak egy orosz olajplatformot is, és egy orosz hajó horgonyláncához is hozzákötötték magukat.

A környezetvédő szervezet szeretné elérni, hogy betiltsák az Északi-sarkon a többek között a Shell, a BP, az Exxon és a Gazprom által végzett olajkitermelést, ezek ugyanis veszélyeztetik a sarkvidék élővilágát és a jégsapka megmaradását is.

Hirdetés