2013. július. 10. 12:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 10. 12:09 Világ

Szervkereskedelmi botrány fenyegeti a kínai vöröskeresztet

Kínai sajtóértesülések szerint pénzt fogadott el átültetendő szervekért cserébe a kínai vöröskereszt, pedig ez tilos. A szervezet tagadja a vádakat.

A Hszinpej Zsipao cím pekingi napilap értesülése szerint a jótékonysági szervezet több tízezer jüant, vagyis több százezer forintnak megfelelő összegeket kért el kínai kórházaktól, amiért cserébe azoknak szervdonorokat biztosított. Az összeg az ország különböző pontjain változó nagyságú, abból a donor egészségügyi költségeit fedezik, a pénz pontos útja és felhasználási módja azonban nem ismeretes.

Az újság egy dél-kínai, Kuangtung tartománybeli kórházi alkalmazottat idézett, aki úgy fogalmazott, hogy a szervekért járó "adományok" átlagos nagysága 100 ezer jüan (3,7 millió forint). Egy másik, a kelet-kínai Csiangszu tartományban idézett érintett 50 ezer jüan átlagos "kezelési költségről" számolt be.

A vöröskereszt tagadja a vádakat, annak szintén Kuangtung tartománybeli, sencseni szervezete egy hét eleji közleményben úgy fogalmazott: a szervdonorokat rendes adománygyűjtési kampányaik keretén belül segítik, a donorokért ugyanakkor nem fogadnak el pénzt.

Az üzleti célú szervkereskedelmet tiltják a kínai törvények, az eset jogi következményein túl erkölcsi aggályokat is felvet. A helyzetet tovább rontja, hogy a vöröskereszt alig egy hónapja internetes regisztrációs rendszert is indított a Kínában jellemző súlyos szervhiány kezelésére, amit akkor a kínai társadalom tagjai üdvözölve fogadtak, ám annak hitelességén a mostani ügy bizonyára csorbát ejt majd.

Az egészségügyi és családtervezési bizottság adatai szerint évente körülbelül másfél millió ember szorul transzplantációs műtétre az országban, közülük 300 ezer számára életmentő lenne a beavatkozás, szervhiány miatt ugyanakkor mindössze tízezrükön tudják elvégezni az operációt.

Hirdetés