2013. július. 10. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 10. 11:40 Világ

Üzletház lesz Kína hirhedt börtönéből

Bár nem bontják le, bezárják és kereskedelmi célú ingatlanként értékesítik a több mint százéves Tilancsiao sanghaji börtönt, amelyet méretei és szigora miatt a Kelet Alcatrazaként is emlegetnek.

A börtönt az 1843-as nankingi szerződés után Sanghajba érkező külföldiek - britek, amerikaiak, franciák, németek - építtették az általuk lakott városrészek bűnözőinek begyűjtése céljából. Egy nagyobb büntetőintézet felállítására a külföldi imperializmus felszámolására 1899-ben kitört boxer lázadást követően fokozódott az igény, az eredetileg négyemeletes börtön így 1903-ban fogadta első lakóit.  

Az épület fennállásának első negyven évében a világ legnagyobb börtöne volt. A 20. század első évtizedeiben fokozatosan kibővítették, nagysága egykoron a 70 ezer négyzetmétert is meghaladta. Benne a cellákon és az ellátóegységeken kívül egy - a második világháború előtti időszakban egyedülállónak számító - kivégzőkamra is helyet kapott, ahol az akasztottak haláluk után egy csapóajtó beiktatásával közvetlenül a börtön halottasházában végezték.  

A sanghaji könyvtárban fellelhető dokumentumok szerint Tilancsiaoban elsősorban kínai és férfi bűnözőket tartottak fogva, akikre britek és szikh vallású indiaiak ügyeltek. A börtön hírhedt volt szigoráról: a lakóktól folyamatosan és töretlen csendet követeltek, mindennapos volt a testi fenyítés. Jellemző volt a többszörös túlzsúfoltság is, amelynek következtében gyakran pusztított fertőző betegség az elítéltek közt.

A börtön bezárását, illetve átalakítását nem kora, hanem elsősorban fekvése miatt határozták el. A belváros északnyugati részében, a "kínai Duna-part", a Bund északi részén fekvő építményt mostanra érte utol a sanghaji ingatlanfejlesztési láz. A fegyintézet területén céges irodák és lakóházak, kulturális létesítmények kapnak helyet a városvezetés tervei szerint. Az alternatív tervek közt egy börtönmúzeum, könyvtár, jogi oktatási intézmény felállítása is szerepelnek, a városi tervezési bizottság mindenesetre ígéretet tett arra, hogy történelmi jelentőségére tekintettel igyekeznek megőrizni az épület eredeti jellegét.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.