Maliban feloldották a szükségállapotot
Maliban szombaton feloldották a január 12-én bevezetett szükségállapotot – közölte a nemzetbiztonsági minisztérium.
A nyugat-afrikai országban, ahol július 28-án tartják az elnökválasztás első fordulóját, vasárnap kezdődik a hivatalos választási kampány. A közrend megzavarására alkalmas nyilvános találkozókat, nagygyűléseket és utcai rendezvényeket tiltó szükségállapotot két nappal az után vezették be, hogy a Mali északi részét kilenc hónapja ellenőrzésük alatt tartó fegyveres iszlamista csoportok támadást indítottak az ország déli területe ellen is.
A támadás felgyorsította a január 11-én az al-Kaidával kapcsolatban álló dzsihádista és bűnözői csoportok ellen indított francia beavatkozást, amelynek során a fegyveresek legtöbbjét kiűzték az északi részből. A január óta kétszer meghosszabbított szükségállapotot az elnökválasztási kampányidő kezdése előtti napon oldották fel. A választáson az alkotmánybíróság pénteki döntése értelmében a 36 jelölt közül 28 indulhat.
Pénteken mintegy 150 mali katona érkezett a Bamakótól 1500 kilométerre északkeletre fekvő, az Azavadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalom (MNLA) nevű tuareg lázadószervezet által megszállt Kidalba. A katonák érkezésével egy időben az MNLA fegyveresei továbbra is a városban táboroznak, erről június 18-án Ouagadougouban állapodott meg a mali átmeneti kormány a tuareg lázadókkal.
Az elnökválasztást az ország többi részéhez hasonlóan Kidalban is megtartják, ahogyan azt a mali kormány és a nemzetközi közösség követelte.