Megtiltotta az isztambuli Gezi park beépítését egy helyi bíróság, teljesítve ezzel a május 31. óta tartó törökországi tüntetések résztvevőinek elsődleges kérését. A demonstrálókat képviselő mozgalom üdvözölte a döntést, amely a szerveződés szerint azt bizonyítja, indokolt volt tiltakozó akciójuk.
Közleményében a Taksim Szolidaritás egyúttal azt is jelezte: folytatja a harcot, amely most már nemcsak a fákról fog szólni, hanem a tüntetők személyes szabadságáról is.
A török lapok szerdán számoltak be arról, hogy egy isztambuli bíróság úgy határozott, a Gezi park beépítését le kell állítani. Egyelőre nem tudni, hogy a döntés jogerős-e. A kormány terve az volt, hogy a fás területen egy lakásoknak, üzleteknek és egy múzeumnak is otthont adó épületet húz fel. Az ankarai vezetés jelezte, elfogadja az építés leállítását elrendelő bírósági határozatot.
Sajtóértesülések szerint az isztambuli testület már közel egy hónapja meghozta a park beépítését megtiltó döntést, de az csak most látott napvilágot, hogy miért, az egyelőre találgatások tárgya.
A rendőrség adatai szerint a május 31-én kezdődött tiltakozó megmozdulások során három hét alatt több mint 2,5 millió ember vonult az utcákra közel 80 török városban. A kezdetben a Gezi park átépítését kifogásoló tüntetők egyre inkább Recep Tayyip Erdogan török kormányfő szerintük tekintélyelvű és az ország iszlamizálását célzó politikája ellen fordultak. Szombaton este mintegy tízezren tüntettek az isztambuli Taksim térnél, de a rohamrendőrség két óra elteltével kiszorította őket onnan.