2013. július. 03. 17:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 03. 18:21 Világ

Tavares-jelentés: Orbánék pártcsaládja is kettős mércéről beszél

Az Európai Néppárt tagjai nemmel szavaztak a Tavares-jelentésre az Európai Parlamentben. A dokumentum szerintük az európai baloldal kívánságlistája.

"Az európai néppárti képviselőcsoport a mai napon a Tavares-jelentés ellen szavazott. A dokumentum az európai baloldali pártok kívánságlistája, akik a saját politikai programjukat akarják Magyarországra erőltetni. Az Európai Parlament nem viselkedhet bíróságként és nem írhatja elő az embereknek, miként éljenek" mondta Manfred Weber, a Fideszt is magában foglaló Európai Néppárt képviselőcsoport alelnöke.

"Az uniós szerződések őreként az Európai Bizottság rendelkezik megfelelő hatáskörrel ahhoz, hogy objektív módon értékelje a tagállami törvények és az uniós jog összhangját. A néppárti képviselőcsoport támogatja az Európai Bizottság megállapításait és üdvözli, hogy a magyar kormány teljesíti a Bizottság kéréseit, mint ahogy azt José Manuel Barroso tegnap megerősítette" tette hozzá Manfred Weber.

"A mai napon a baloldali frakciók által elfogadott Tavares-jelentés azonban messze túllépi az Európai Parlament hatáskörét. Az Európai Parlamentnek nincs joga arra, hogy beavatkozzon olyan, kizárólag nemzeti hatáskörbe tartozó ügyekbe, mint a házasság intézményének védelme és a keresztény gyökerekre való utalás az alkotmányban. Teljesen elfogadhatatlan és minden jogi alapot nélkülöz a Magyar Országgyűlésnek címzett több tucat jogalkotási ajánlás és egy olyan monitoring eljárás bevezetése, amely ezen javaslatok végrehajtását kíséri figyelemmel. Az Európai Parlament semmiképpen nem válhat 'Nagy Testvérré'" hangsúlyozta Manfred Weber, az Európai Néppárt képviselőcsoportjának alelnöke.

"A néppárti képviselőcsoport elutasítja az európai szocialisták által alkalmazott kettős mércét. A szocialisták ugyanis becsukják a szemüket akkor, amikor az általuk kormányzott tagállamok, mint például Románia és Bulgária, egyértelműen megsértik az európai értékeket. Ez is megerősíti azt a tényt, hogy a néppárti kormányok lejáratására irányuló folyamatos támadások megalapozatlanok és politikai indíttatásúak" emelte ki Manfred Weber.

Mint megírtuk: az Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban szerdán kora délután 370 igen szavazattal, 249 ellenében, 82 tartózkodás mellett elfogadta az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló, úgynevezett Tavares-jelentést. Mivel a szavazáshoz nem kértek név szerinti voksolást (role-call vote), a parlamenti rendszer nem rögzítette, hogy ki hogyan szavazott. Így csak találgatásokba lehet bocsátkozni arról, hogy pontosan kik támogatták és ellenezték a magyar kormány számára kellemetlen jelentést, például kik szavaztak ki a néppárti frakcióból.

Hirdetés