2013. július. 01. 09:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 01. 10:47 Világ

Meteorbecsapódás: kétszer is megkerülte a Földet a lökéshullám

Az Oroszországban februárban becsapódott meteorban olyan erősségű lökéshullám szabadult fel, mely kétszer is megkerülte a Földet – idézte a BBC beszámolóját az idokep.hu meteorológiai portál.

A február 15-én az oroszországi Cseljabinszk fölött felrobbant meteorban olyan erősségű lökéshullám szabadult fel, mely kétszer is megkerülte bolygónkat – állapították meg kutatók a BBC beszámolója szerint, amelyet az idokep.hu idézett. A becsapódás során több mint ezren sérültek meg – idézték fel.

Megállapították azt is, hogy a becsapódás és a robbanás során körülbelül 460 kilotonna TNT felrobbantásával egyenértékű energia szabadult fel.

Így az 1908-as tunguszkai esemény óta – melynek során többszázszorosa szabadult fel a hiroshimai atomrobbantást kísérő energiának, és 2000 négyzetkilométernyi erdő vált szinte a földdel egyenlővé – ez volt a legnagyobb energiafelszabadulással járó meteorbecsapódás bolygónk történetében.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Kovács István 2025. április. 25. 11:53

Hihetetlen, de jelenleg nem tudjuk, hányan és milyen betegségtől szenvednek az országban

Égető szükség lenne az egészségügyben strukturált adatokat tartalmazó betegfelvételi űrlapokra és összekötött informatikai rendszerekre. Hiába érhetők el ugyanis digitális formában a kórházi adatok, döntő többségük szöveges, így csak rettentő sok munkával és csak részben feldolgozható. Az ellátást színvonalasabbá, egyben költséghatékonyabbá tenné a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium fejlesztése, amiről Dóczi Tamás idegsebész professzor beszélt a HVG-nek.