Új választásokat akarnak a bolgár gazdaság vezetői
A csaknem két hete tartó kormányellenes tüntetések nyomán új választásokat követeltek az országban kedden a bolgár gazdaság vezető képviselői.
A bolgár munkaadók szövetségének vezetője, Ognyan Donev nyilatkozatban sürgette a Plamen Oresarszki szocialista miniszterelnök vezette kormány haladéktalan lemondását. A kialakult helyzet csakis új választásokkal orvosolható - jelentette ki.
A bolgár gazdasági kamara vezetője szerint ugyancsak előre hozott választásokra lenne szükség. Bozsidar Danev úgy vélte, hogy Bulgáriában az európai parlamenti választásokkal együtt, 2014 májusában kellene országos parlamenti választásokat rendezni.
Az uniós tagállamban idén májusban tartottak előre hozott választásokat. Azok eredményeként a második helyen befutó szocialisták és a török kisebbség pártja alakított koalíciós kormányt. A korábban kormányzó, jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt ugyan első helyen végzett, nem tudott kormányképes koalíciót alakítani.
Bulgáriában csaknem két hete kezdődtek a tiltakozások, amikor kiderült, hogy Deljan Peevszki médiamogul került a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség (DANSZ) élére. A tiltakozások hatására Peevszki kinevezése után egy nappal le is mondott, a parlament pedig hivatalosan is visszavonta megbízatását. Ennek ellenére a tüntetések folytatódtak, és a tiltakozók a kormányfő lemondását követelték.
Szakértők szerint az országban kialakult politikai instabilitás a gazdaságra is rányomta bélyegét. Egyebek között az országba irányuló üzleti utak estek vissza jelentős mértékben. Egy kedden nyilvánosságra hozott felmérés szerint a bolgár újságírók 64 százaléka vélekedik úgy, hogy az országban nem megfelelő a sajtó-, illetve médiaszabadság.
Az egyik bolgár újságíró szervezet megbízásából végzett felmérésből kitűnt: miközben a közszolgálati médiumok újságírói a politikai nyomás miatt panaszkodnak, a magánmédiumok újságírói elsősorban a gazdaság részéről konfrontálódnak befolyásolási kísérletekkel. Egy neves bolgár társadalomtudós szerint az újságírók körében egyre erőteljesebb méreteket ölt az öncenzúra.