Edward Snowden nem lépte át az orosz határt – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden. A moszkvai Seremetyjevó repülőtér közlése szerint Snowden továbbra is a nemzetközi reptér tranzitzónájában tartózkodik. Ezt megerősítette Vlagyimir Putyin orosz elnök is, hozzátéve: nem adják ki az Egyesült Államoknak. Putyin nyilatkozatának elhangzása után az amerikai külügyminisztérium és Fehér Ház is arra kérte Moszkvát, hogy folytassa a politikai kérdésekben az utóbbi hónapokban kialakult a "jó együttműködést", és vizsgálja meg Snowden kiadásának lehetőségeit.
Edward Snowden nem lépte át az orosz határt – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden. Közölte: Moszkvának semmilyen köze nincs Snowdenhez, "sem az amerikai igazságügyi minisztériumhoz való kapcsolatához, sem a világban való utazgatásához". Szavai szerint az amerikai titkosszolgálatok volt munkatársa önállóan választotta meg útvonalát, és utazásáról ők (az orosz hatóságok) is csak a sajtóból értesültek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök megerősítette, hogy Edward Snowden továbbra is a moszkvai Seremetyjevo-2 repülőtér tranzitvárójában tartózkodik, nem lépte át az államhatárt, s szabad emberként bárhova távozhat.
A finnországi látogatáson tartózkodó elnök kijelentette, Oroszországot "teljesen váratlanul" érte, hogy a titkos amerikai adatgyűjtés kiszivárogtatója Hongkongból Moszkvába utazott. Visszautasította és badarságnak minősítette az Oroszország címére érkezett amerikai bírálatokat, s rámutatott, hogy Snowdennek tranzitutasként nem volt szüksége vízumra, s nem is lépte át az államhatárt. Hozzátette, hogy az orosz hírszerző szolgálatok soha nem dolgoztak és nem is dolgoznak együtt Snowdennel.
Putyin közölte azt is, hogy Oroszország nem szándékozik kiadni az Egyesült Államoknak a volt amerikai titkosszolgálati alkalmazottat, mondván, a két ország között nincs érvényes kiadatási egyezmény. Egyúttal arra szólított fel Washingtont, hogy ne lovagoljanak a kiadatás kérdésén sem Snowden, sem Julian Assange, a szintén titkos információk kiszivárogtatása miatt elhíresült WikiLeaks portál alapítója esetében.
Mindketten jogvédő aktivistának és az információterjesztés élharcosának tekintik magukat - emlékeztetett Putyin. Úgy vélte, a kérdés inkább az, hogy "ki kell-e adni az ilyen embereket, hogy börtönbe kerüljenek, vagy sem".
Az orosz elnök ugyanakkor elismerte, hogy nem szívesen foglalkozik ezekkel az ügyekkel, mert azok olyanok, mintha "malacot nyírnának, sok a sivalkodás, gyapjú meg alig". Mindazonáltal értésre adta azt is, hogy Oroszországnak az érdeke, hogy az amerikai informatikus távozzon Moszkvából. "Snowden úr szabad ember, és minél előbb dönt végleges úti céljáról, annál jobb nekünk és neki is" - fogalmazott Putyin, s annak a reményének adott hangot, hogy ez a helyzet nem okoz kárt az amerikai-orosz kapcsolatokban.
Putyin nyilatkozatának elhangzása után az amerikai külügyminisztérium és Fehér Ház is arra kérte Moszkvát, hogy folytassa a politikai kérdésekben az utóbbi hónapokban kialakult a "jó együttműködést", és vizsgálja meg Snowden kiadásának lehetőségeit.
Patrick Ventrel amerikai külügyi szóvivő rámutatott: bár nincs kiadatási egyezmény a két ország között, Oroszország együttműködhet, miként a bostoni maratonon elkövetett merénylet után. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok tavaly mintegy száz körözött bűnözőt adott át Oroszországnak. Caitlin Hayden, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője kijelentette, hogy Oroszország rendelkezik "egyértelmű jogi alappal" Snowden kiutasítására. Hozzáfűzte: a Fehér Ház egyetért Putyinnal abban, hogy nem szeretné, ha az ügy negatívan befolyásolná a kétoldalú viszonyt.
Lavrov visszautasította, hogy Washington szinte összeesküvéssel vádolja az orosz felet, amiért nem vette őrizetbe, és nem adta ki az amerikai titkosszolgálatok adatmegfigyelési gyakorlatáról érzékeny részleteket kiszivárogtató 30 éves amerikait. Lavrov szerint teljes mértékben megalapozatlan és megengedhetetlen az a vád, hogy Oroszország megsértette volna az Egyesült Államok törvényeit Edward Snowden ügyével kapcsolatban. Hozzátette, Oroszország elfogadhatatlannak tartja, hogy fenyegessék – jelentette Kegyes Csilla az MTI tudósítója.
A moszkvai Seremetyjevó nemzetközi repülőtér sajtószolgálatának keddi tájékoztatása szerint Snowden továbbra is a tranzitzónában tartózkodik, ahová vasárnap érkezett Hongkongból. A szóvivő megerősítette, hogy Snowden eredetileg hétfőn Kubába utazott volna tovább, de végül nem szállt fel a repülőgépre, amelyre jegyet foglalt.
A Reuters tudósítása szerint a szóvivő azt is elmondta, hogy Snowdennel utazik Sarah Harrison, a WikiLeaks hírportált működtető csoport jogi szakértője, aki a férfival együtt érkezett Hongkongból az orosz fővárosba. Neki is foglalt helye volt ugyanazon a havannai gépen, de ő sem utazott el hétfőn. A Rosszija 24 állami hírtelevízió helyszíni tudósítása szerint a repülőtéren kedden megerősítették a biztonsági őrséget a VIP-váró és a tranzitzóna körül.