Hét évre ítélte hétfőn a volt olasz miniszterelnököt a Ruby-ügy miatt a csak nőkből álló bírói testület. Egyúttal örök életére eltiltották közhivatal viselésétől. Az ítélet még megfellebbezhető.
Hét évre ítélték Silvio Berlusconi volt olasz kormányfőt a milanói első fokú bíróságon, mert fiatalkorú prostituált szolgáltatásait vette igénybe – írta rendkívüli híradásában a CNN.
Berlusconit egyúttal örökre eltiltották a közhivatal viseléstől kiskorú prostitúcióra való kényszerítése és hivatali hatalommal való visszaélés miatt.
Úgy tűnik, a vártnál is szigorúbb ítélet született, hiszen májusban hat év börtönt kért rá az ügyészség kiskorú prostitúcióra való kényszerítéséért és hivatali hatalommal való visszaélésért.
Az indoklás a következő hónapokban várható, de az ítélet megerősítette Ilda Boccassini ügyész vádjait, miszerint 2010-ben, akkori miniszterelnöksége idején Berlusconi szexuális kapcsolatot létesített a kiskorú Karima el Mahrouggal, vagyis Szívtipró Rubyval, akinek ezért fizetett is. A hét év börtön nagyobb részét azonban hivatali hatalommal való visszaélésért szabták ki, mivel Berlusconi személyesen járt közben a lopásért letartóztatott Ruby szabadon bocsátásáért.
Véget érhet politikai karrierje
Az ítélet nem jogerős, de elemzők szerint Berlusconit elsősorban a közhivataloktól való eltiltás aggasztja, ez ugyanis véget vethet politikai karrierjének. A bíróság ezen kívül arra szólította fel az ügyészséget, hogy hamis tanúzásért indítson eljárást a per során Berlusconi védelmében felszólaló tanúk ellen, akik között a Berlusconi partijait látogató lányok és a Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) politikusai is szerepeltek.
Hihetetlen, precedens nélküli, otromba ítéletről beszélt Silvio Berlusconi, aki közleményben hangsúlyozta: a bírósági döntés nem szól másról, mint arról, hogy "el akarnak távolítani a politikából". Hangsúlyozta, bizonyos volt abban, hogy a bíróság felmenti, mivel ártatlan, és semmi nem támasztja alá a vádakat. Hozzátette, nem adja fel, továbbra is ellenáll, és nem enged az őt sújtó üldözésnek.
A kizárólag nőkből álló bírói testület ítéletét a milánói bíróság épülete előtt a Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) párt híveinek tiltakozása kísérte, miközben balközép tüntetők éljeneztek.
"Teljesen irreális ítélet. A bíróságban még az ügyészségnél is több előítélet volt. Fellebbezni fogunk" – nyilatkozta elsőként Niccolo Ghedini, Berlusconi ügyvédje.
Abszurdnak, borzalmasnak, szégyennek nevezték a bírósági döntést a PdL politikusai. A párt koordinátora Daniele Capezzone "politikai ítéletről" beszélt. Renato Schifani a PdL szenátusi frakcióvezetője szerint Berlusconi még "áldozatok hiányában is bűnösnek találtatott". Fabrizio Cicchitto a PdL képviselőházi frakcióvezetője kijelentette, hogy a milánói ítélettel véget ért Olaszországban a jogállam és a demokrácia. Hozzátette, hogy a történtek befolyásolhatják a PdL és a balközép Demokrata Párt (PD) nagykoalíciójára épülő belpolitikai egyensúlyt.
Egy komoly országban az ítéleteket tiszteletben tartják - hangoztatta Antonio Di Pietro volt ügyész. Az ellenzéki 5 Csillag Mozgalom (M5S) Berlusconi azonnali eltávolítását követelte a római parlamentből.
A Ruby-ügy
A per és Ruby történetét már egész Olaszország kívülről ismeri: a Szicíliába vándorolt marokkói családban született Rubyra 2009-ben egy szépségversenyen figyelt fel Emilio Fede, a Berlusconi birtokolta kereskedelmi televíziók főszerkesztője. A tizenhét éves Ruby 2010. február 14-én lépte át először a Milánóhoz közeli Arcoréban levő Berlusconi-villa küszöbét, ahol az ügyészségi telefonlehallgatások szerint május végéig legalább tizennégy alkalommal megfordult, és ott is töltötte az éjszakákat.
A Ruby-ügy 2010. május 27-én robbant, amikor Berlusconi a milánói rendőrségre telefonáltatott a lopásért letartóztatott lány szabadon engedése érdekében, azt állítva, hogy Ruby Egyiptom akkori elnökének, Hoszni Mubaraknak az unokahúga. Rubyt a rendőrségről Nicole Minetti, a Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) párt lombardiai tartományi képviselője vitte el. Az ügyészség szerint Fede és a lányokat Berlusconinak szállító Minetti tudta, hogy Ruby kiskorú, így Berlusconinak is tudnia kellett. A miniszterelnök 2010-ben a szintén kedvencei között számon tartott nápolyi lány, Noemi Letizia 18. születésnapján is megjelent díszvendégként.
Ruby az ügyészség szerint már a Berlusconival való találkozása előtt prostituáltként dolgozott, így "teljesen kizárt, hogy ne lett volna szexuális kapcsolata Berlusconival is" - vélte Ilda Boccassini ügyész, aki Berlusconi körüli "prostitúciós hálózatot" vázolt fel vádbeszédében. Az Arcoréba járó lányok szexis ápolónőnek és apácának öltöztek be, de Berlusconi védői szerint csak "burleszk-előadásokat tartottak". Ruby mindig is tagadta, hogy szexuális kapcsolata lett volna Berlusconival. A volt miniszterelnök 35 tanúval támasztotta alá, hogy soha egyik lányhoz sem nyúlt hozzá.
Politikai amnesztiában részesülhet Berlusconi
Berlusconi azt állította, 57 ezer eurót adott Rubynak segítségként egy kozmetikai szalon megnyitására. Az ügyészség szerint Berlusconi alkalmanként és fejenként 2000-6000 euró közötti összeget fizetett a lányoknak, Rubynak pedig összesen 4,5 milliót a hallgatásáért. Az Il Fatto Quotidiano című lap a hétfői ítélet előtt megjegyezte, hogy a Berlusconival szembeni első fokú ítélet után a volt kormányfő akár "politikai amnesztiában" is részesülhetne a jelenlegi nagykoalíciós kormány túlélése érdekében.
A Berlusconival szembeni perek következő állomása csütörtökön lesz, amikor az olasz semmítőszék a Mondadori-ügyben dönt: a vád szerint Berlusconi vállalkozói csoportja megvesztegetéssel szerezte meg a Mondadori kiadót, amiért 560 millió euró bírságra ítélték.