Orbánék válasza: az EU nem teljesen elégedett
Kielégítőnek találta az Európai Bizottság (EB) a magyar kormány válaszát a adókivetés lehetőségének és az ügyáthelyezésnek a kérdésében, a politikai hirdetések kérdéséről viszont még tárgyalnak – írta bizottsági forrásokra hivatkozva a Népszabadság. A lap információit később az EB szóvivője is megerősítette.
Az EB kielégítőnek találta a magyar kormány válaszát a nemzetközi bíróságok által kiszabott esetleges fizetési kötelezettség után kivetendő különleges adóval és az ügyáthelyezéssel kapcsolatban, és most várja a konkrét lépéseket a kormány részéről – közölte a Népszabadság.
A lap hozzátette, a politikai hirdetésekkel kapcsolatban a bizottság szerint van előrelépés, de még nem elegendő, ezért további tárgyalásokat folytatnak a magyar féllel az ügyben.
Mindez a beszámoló szerint azt jelenti, hogy a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatban az EB által kifogásolt három pontból kettőben megegyezés születik, a harmadik kérdésben is szintén a megegyezés a cél, ebben sem lépnek tovább a kötelezettségszegési eljárás megkezdése felé.
A Népszabadság úgy tudja, a bizottság hamarosan négy levelet is küld Budapestre, hármat az úgynevezett adminisztrációs levelezés keretében, a negyediket a Martonyi János külügyminiszter által múlt héten jelzett levélre.
A lap értesüléseivel egyező információkat közölt az Európai Bizottság szóvivője péntek délután. Brüsszeli sajtótájékoztatóján Olivier Bailly azt mondta, az EB összességében üdvözli azokat az eddigi magyar kormányzati válaszokat, amelyeket a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatos brüsszeli aggályokra adtak.
Közölte, hogy két kérdésben az eddigi válaszok alapján bízni lehet az ügy rendeződésében, a harmadikban pedig további konzultációkat kívánnak folytatni a magyar kormánnyal.
A magyar fél a brüsszeli felvetések nyomán kilátásba helyezte, hogy kiveszi az alaptörvényből egyfelől azt a rendelkezést, amely különadó kivetését teszi lehetővé arra az esetre, ha az államnak bírósági - akár például európai bírósági - ítélet nyomán váratlan fizetési kötelezettsége keletkezne, másfelől pedig azt a rendelkezést, amely az Országos Bírói Hivatal elnökét ügyáthelyezési jogkörrel ruházza fel.
A választási kampányhoz - azon belül így az európai parlamenti választási kampányhoz is - kapcsolódó politikai hirdetések ügyében a magyar kormány kitart korábbi álláspontja mellett.