2013. június. 03. 18:54 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 03. 18:44 Világ

18 évet kapott egy milliárdos azbesztgyáros Olaszországban

Tömeges katasztrófa okozása és a munkavédelmi szabályok szándékos megsértése tizennyolc év börtönre ítélte a torinói másodfokú bíróság hétfőn Stephan Schmidheiny svájci milliárdost, az Eternit azbesztgyártó multinacionális vállalat tulajdonosát.

A bíróság két évvel szigorította az elsőfokú ítéletet. A 2009-ben indult per másik vádlottja, Louis De Cartier De Marchienne 92 éves belga báró, akit első fokon 16 év börtönre ítéltek, két héttel ezelőtt elhunyt.

Az azbesztgyártó Eternitnek az ötvenes évek óta működtek gyárai Olaszország különböző pontjain. Az olasz sajtó által történelminek nevezett ítélet szerint az Eternit több mint 2100 ember halálát és további 800 megbetegedését okozta. Az áldozatok mind az azbeszttelepeken dolgoztak vagy a gyárak környékén éltek.

Az ítélet szerint a tömeges katasztrófát okozó szennyezés a gyártulajdonosok tudtával történt: ismerték a mérgező anyag egészségre káros következményeit, mégis megsértették a biztonsági előírásokat. A gyárakat 1986-ban bezárták. Az azbesztet egészségkárosító hatása miatt 1994-ben betiltották.

Az áldozatok rokonai családonként 30 ezer eurós kártérítést kaptak. Az érintett városok közül a legnagyobb kártérítést, 30,9 millió eurót a piemonti Casale Monferrato önkormányzatának ítélték. Itt volt a legmagasabb, 1800 az áldozatok száma. 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.