Világ Klopfstein-László Kornél 2013. május. 25. 20:02

Pártjával szemben akar melegházasságot Cameron

Bár néhány konzervatív képviselő szerint a melegek utáni következő lépés az állatokkal való házasság engedélyezése lesz, az Egyesült Királyságban akár már jövőre örök hűséget fogadhatnak az azonos nemű párok. A döntés az angol lordok kezében van.

Gyakorlatilag minden akadály elhárult az elől, hogy kilencedik európai országként az Egyesült Királyságban is engedélyezzék a melegházasságot. Erre nem sokkal azután kerülhetett sor, hogy David Cameron brit miniszterelnöknek az utolsó pillanatban sikerült megállapodnia az ellenzékben lévő Munkáspárttal.

A törvény életbe lépése innentől már csak az úgynevezett Lordok Házán (a brit parlament felsőháza) múlik, amely először a hét közepén ült össze a kérdésben. A brit kormányfő egyébként korábban kifejtette: reméli, hogy hamarosan törvényerőre emelkedhet az azonos neműek házasságáról szóló jogszabálytervezet, és akár már jövő nyáron megtarthatják az első meleg esküvőket.

AFP / Leon Neal

A brit országgyűlés alsóháza kedden este nagy többséggel (366 igen, 161 nem) fogadta el az azonos nemű párok házasságának engedélyezését célzó törvénymódosítási javaslatot. A megfigyelők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a kormányzó Konzervatív Párt képviselőinek jelentős része elvetette saját kormányának indítványát, illetve tartózkodott a kérdésben. 

A jelenlévő konzervatív honatyáknak kicsivel több mint az egyharmada nem szavazta meg a módosítási kezdeményezést. A szakértők szerint ez egy újabb jele annak a mély belső megosztottságnak, amely az azonos neműek házasságának kérdésében került felszínre a konzervatív frakcióban, és amely akár David Cameron 2015-ben esedékes újraválasztását is veszélyeztetheti.

Elvehetném a saját fiamat

Noha a britek többsége támogatja az azonos neműek házasságát, a konzervatív szavazók táborában közel sem ekkora az egyetértés. A Sunday Times című tekintélyes lap számára készített felmérésből kiderül, hogy a lakosság 54 százaléka támogatja, 37 százaléka pedig ellenzi a melegházasságot. Ugyanez a szám a tory szavazók esetben 45, illetve 48 százalék volt.

A feszültség természetesen a brit törvényhozásban is érzékelhető. A melegházasság egyik leghevesebb ellenzője, a 82 éves konzervatív Lord Norman Tebbit például a Big Issue című hetilapnak a múlt héten még azt fejtegette: a törvény életbe lépésével lehetségessé válhatna az, hogy a saját fiát elvegye feleségül azért, hogy aztán később ne kelljen örökösödési adót fizetnie.

Hasonlóan érvelt Sir Gerald Howarth egykori honvédelmi miniszter is, aki a parlamenti vita során kifejtette: szerinte „az agresszív homoszexuális közösségek a döntést kihasználva további lépéseket terveznek”. Egy másik, szintén konzervatív képviselő Howarth kijelentésen felbuzdulva pedig azzal példálózott, hogy „a következő lépcső a poligámia vagy az állatokkal való házasodás legalizálása lehetne”.

A Nagy-Britanniában államegyháznak minősülő anglikán unió - amelynek első számú vezetője a mindenkori brit uralkodó, jelenleg II. Erzsébet királynő – már tavaly nyáron bejelentette, hogy nem tud támogatni egy olyan törvénymódosítást, amely a házasságnak mint „férfi és nő egybekelésének lényegi, a történelem során intézményesült jellegét változtatná meg”.

Rendíthetetlen támogatás

Az indulatos viták ellenére Maria Miller kulturális ügyekért felelős államtitkár a keddi zárószavazást követően minden parlamenti pártnak külön megköszönte a melegházasság elveinek „rendíthetetlen támogatását”, hozzátéve, hogy rövid időn belül megkezdődhet a bejegyzett élettársi kapcsolat szabályainak felülvizsgálata is.

David Davies konzervatív képviselő egy melegházasság elleni tüntetésen.
AFP / Adrian Dennis

Ez volt ugyanis a feltétele annak, hogy sikerült tető alá hozni a megállapodást a Munkáspárt és a konzervatívok közötti. A miniszterek korábban abban állapodtak meg, hogy 2019-ig rendezik a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó szabályozás felülvizsgálatát, nem kizárva azt a lehetőséget sem, hogy az országgyűlés előbb foglalkozik a kérdéssel.

A brit országgyűlés alsóháza idén februárban szavazta meg a melegházasság törvénybe iktatásának előkészítését. A zárószavazásra ennek ellenére csak a héten kerülhetett sor a kormánypárti honatyák módosító indítványai miatt.

Rábíznák az egyházakra

A törvénytervezet jelenlegi verziója szerint az Anglikán egyház nem engedélyezhetné az azonos neműek közötti házasságot, mivel az ellentétes a hatályban lévő egyházjoggal. Más felekezetek ugyanakkor „szabadon eldönthetnék”, hogy hozzájárulnak-e a ceremóniához – derült ki a héten lezárult parlamenti vitából.

Bár Észak-Írországban egyelőre nem tervezik hasonló törvény bevezetését, Skóciában már történtek bíztató lépések. Az Egyesült Királyság egyébként a kilencedik olyan európai ország lehet, amely elfogadja a melegházasságot. Az Egyesült Államokban legutóbb Rhode Island fogadott el ilyen törvényt, amivel immár tíz államban van lehetőség ilyesmire.

A kedd esti végszavazás alatt egyébként számos tiltakozó demonstráció is volt a londoni parlament westminsteri épületének közelében. A rendőrség később őrizetbe is vett egy hölgyet, aki a szavazás alatt az autójával be akart hajtani az országgyűlés zárt és fegyveresen őrzött kapuján.

Cameron is belebukhat

Nem a melegházasság azonban az egyetlen kérdés, amiben Cameron összekülönbözött párttársaival. A kormányfőnek a múlt héten még pártja euroszkeptikus ellenzékével kellett szembenéznie azért, mert beszédében kiállt az Európai Unióban (EU) való bennmaradás mellett, és amiért azzal vádolták, hogy elvesztette kapcsolatát a szavazókkal.

Ráadásul egy néhány héte kelt nyílt levélben 34 egykori és jelenlegi konzervatív politikus arra kérte Cameron kormányfőt, hogy hagyjon fel a házasság intézményének újradefiniálásával, mert az „elhibázott, nem konzervatív, és a következő választásokon még sokba fog kerülni a frakciónak”.

Cameron törekvése a párt megreformálására a szociális és környezetvédelmi kérdésékben mélyen megosztják a jobboldali frakciót – állítják a szakértők. Figyelmeztetnek, hogy a kiábrándult tory szavazók már most is az euroszkeptikus Egyesült Királyság Függetlenségi Pártra (UKIP) szavaznának szívesebben.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.