2013. május. 24. 09:20 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 24. 10:22 Világ

Nagyon erős földrengés volt az orosz Távol-Keleten

Rendkívül erős, a Richter-skála szerint 8,2-es erősségű földrengés történt péntek reggel az orosz Távol-Keleten, a Szahalin-szigetek térségében, a rengést követően a körzetben szökőárriadót rendeltek el.

Anyagi károkról, sérültekről nem érkezett jelentés. A rengés fészke 590 kilométer mélyen volt a tengerfenék alatt, körülbelül 150 kilométerre a Kamcsatka-félszigettől.

A cunamiriadó - amely végül alig negyedórát volt érvényben - az Ohotszki-tenger térségén belül a Szahalin- és a Kuril-szigetek térségére vonatkozott. Az érintett lakosságot arra kérték, hogy hagyja el a veszélyesnek számító övezetet, azaz húzódjon a tengerpartról magasabb helyekre.

Anatolij Cigankov, a rendkívüli helyzetek orosz minisztériumának egyik illetékese kijelentette, hogy "csaknem az egész kontinens rengett". Nyugati irányban a földmozgás egészen Moszkváig érzékelhető volt: még az orosz fővárosban is ijedtükben sokan kimenekültek az épületekből, az egyik utcából 850 embert evakuáltak. 

Későbbi közlés szerint a Moszkvába érezhető rengések csupán 1-es erősségűek voltak, és semmilyen kárt nem okoztak. Szibériában több helyszínt érintő, viszonylag erős rengésekről számoltak be orosz sajtóforrások.

A földmozgást Japánban is érezni lehetett, 47 prefektúrából 25-ben, így Tokióban is. Az első hírekkel ellentétben Japánban egyáltalán nem rendeltek el cunamiriadót. 

Az orosz hatóságok azt közölték, hogy a szökőárra vonatkozó figyelmeztetést azért vonták vissza, mert becsléseik szerint a földrengés kiváltotta hullámzás nem haladja meg az egyméteres magasságot. 

A Szahalin-szigetek fontos orosz gáztárolóhely, Kamcsatkán pedig Moszkva atom-tengeralattjárókat állomásoztat.

Hirdetés