Zsidó Hitközség: felerősödött Csehországban a zsidóellenesség
Megháromszorozódott tavaly Csehországban a zsidóellenes megnyilvánulások száma, főleg az interneten – állítja a csehországi Zsidó Hitközség a tavalyi tevékenységéről kiadott jelentésében, amely szerdán hoztak nyilvánosságra.
A jelentés szerint az izraeli-palesztin viszonyban növekvő feszültség, a cseh kormány Izrael-barát politikája, valamint a zsidó származású Jan Fischer elnökjelöltsége miatt van egyre több zsidóellenes megnyilvánulás. Fischert származása miatt a sajtóban és a főleg az interneten sok támadás érte.
A Zsidó Hitközség tavaly hat zsidó vagyon elleni támadást jegyzett fel, zsidó személyek bántalmazásáról nem tudnak. Egy évvel korábban öt vagyon elleni és egy személy elleni támadást történt Csehországban.
A világhálón azonban szóban és képben is elszaporodtak az antiszemita megnyilvánulások. Míg 2011-ben a hitközség 26 ilyen cikket, képet, illetve videót talált az interneten, tavaly már 82-t.
"A zsidóellenes megnyilvánulások számát és jellegét tekintve azon államok közé tartozunk, ahol a helyzet nagyon jó. Például Magyarországgal vagy Görögországgal összehasonlítva, ahol a zsidóellenes gyűlölet megnyilvánulásai a közéletbe is begyűrűznek" – mondta Josef Munk, a Zsidó Hitközség elnöke.
Az ellenséges megnyilvánulások számának növekedéshez a hitközség szerint hozzájárult az egyházi kárpótlásról szóló törvény elfogadása is. "Ez okot adott az egyházellenes gyűlölet megnyilvánulásaira, részben a zsidó közösség ellen is" – vélte Munk.
Az antiszemitizmus a januári elnökválasztási kampányban is megnyilvánult, főleg Jan Fischer jelöltségével összefüggésben. "Ezek a jelenségek azt bizonyítják, hogy a cseh társadalom egy részében különböző formákban él a mások elleni látens türelmetlenség" – tette hozzá Munk.
A Zsidó Hitközség internettel kapcsolatos megállapításait a belügyminisztérium jelentése is megerősíti, amely szerint a cseh szélsőségesek egyre inkább az interneten nyilvánulnak meg.
A csehországi antiszemita megnyilvánulásokat a Zsidó Hitközség az antiszemitizmus nemzetközileg elfogadott meghatározása alapján ítéli meg, így adatai eltérnek a cseh rendőrség adataitól, amely csak a bűncselekményeket regisztrálja.