Ománi-magyar kislány életéért küzdenek szülei
Ritka szívbetegségben szenved egy közel két éves ománi-magyar kislány, akinek transzplantációra van szüksége – írja a The National angol nyelvű arab híroldal.
A következő hónapban lesz kétéves az az ománi-magyar kislány, Meera bint Munir Al Hajri, akinél ritka szívbetegséget diagnosztizáltak az orvosok – írja az arab emírségbeli lap. A kislánynak dilatatív kardiomiopátiája van, más néven kitágulásos szívizom-elfajulás, ami a Wikipedián olvasható definíció szerint a szív izmainak egy olyan betegsége, amikor a kamrák kitágulnak, és így a szív nem képes elegendő vért pumpálni, ami szívelégtelenséghez vezet. A kislányon először 2011-ben diagnosztizálták a szívműködési zavart, miután nehezen lélegzett és táplálkozott, miközben verejtékezett és sírt.
A kislánynak olyan szívtranszplantáció mentheti meg az életét, amely az öbölmenti országokban nem elérhető. Egy washingtoni szakember szerint százezer gyerek közül egy szenved ebben a betegségben, és a kiváltó okok között a genetikai problémák, a vírusfertőzés és az alkohol, vagy rákkezelés nyomán a szervezetbe jutó méreganyagok is szerepelhetnek. Az egyéves kor alatt ezzel a betegséggel diagnisztizált gyerekek közül minden harmadik meghal, minden harmadik gyógyszerekkel stabilizálható, míg a harmadik harmaduk tünetmentes marad. A washingtoni klinikán elérhető szívátültetés költsége 700 ezer dollár.
Az ománi orvosok magyarországi egészségügyi kezelést javasoltak a családnak, az Adu Dhabi magyar nagykövetségen dolgozó diplomaták a híroldalnak azt mondták, hogy már felvették a kapcsolatot a családdal, és igyekeznek felgyorsítani a papírmunkát, hogy a kislány feliratkozhasson a magyar kezelésre és a család kiutazhasson vele. Meerát egy uniós szívtranszplantációs listára vennék fel, amely a túlélési esélyeit is javítaná. A gyermeket már kiutaztatni is komoly költségbe kerül, a család szerint 6-10,5 ezer euróba kerülne orvosi ellátással a repülőjegy Budapestre.