Kivégezte a "családot megszégyenítő" lányát egy afgán apa
Három lövéssel vetett véget saját lánya életének egy afgán férfi háromszáz falubeli szeme láttára, mivel a férjes fiatalasszony megszökött unokatestvérével, s így besározta családja jó hírét.
A nagy felzúdulást kiváltott gyilkossággal kapcsolatban egyelőre senkit nem tartóztattak le, mert a tettes elmenekült. Több mint tizenegy évvel a tálibok elűzése után Afganisztánban még mindig túl gyakoriak a becsületbeli ügyek miatti nyilvános kivégzések.
A Türkmenisztánnal határos Bagdisz tartomány egyik elzárt falujában élő Halima azalatt akart megszökni unokatestvérével, amíg férje és két gyermekének apja Iránban tartózkodott – mondta el a tartományi rendőrfőnök, Sarafuddín Saraf. Az unokatestvér két nappal később magára hagyta az alig húszéves fiatalasszonyt, akire apja rátalált, és hazazavarta.
"De a falusiak pletykáltak a történtekről, és az apa egyik Koránban jártas unokaöccse azt mondta neki, hogy a lány halálbüntetést érdemel" – folytatta Saraf. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint a kivégzésre április 22-én került sor Kuksahíl településen. Egy emberi jogi aktivista azt állítja, hogy a gyilkosságról videofelvétel is készült.
"Nekünk azt mondták: egy befolyásos helyi tálib kérte a vallástudósokat, hogy ítéljék halálra." A vallási tanács majdnem a kövezésre szavazott, de végül meggondolta magát – tette hozzá a neve elhallgatását kérő nő.
A házasságtörésen ért asszonyokat rendszerint megkövezik a konzervatív muszlim közösségekben. Azt azonban senki nem tudja biztosan, volt-e testi kapcsolat Halima és unokatestvére között. Az aktivista azt állítja, hogy a nő férje ellenezte a kivégzést, de nem ért oda időben, hogy megakadályozza. A rendőrség két nappal az események után érkezett a helyszínre, de addigra az apa családjával együtt elmenekült. A tálib rezsim alatt (1996-2001) az afgán nők nem dolgozhattak a házukon kívül és nem is tanulhattak. A szebbik nem helyi képviselői attól tartanak, hogy a nemzetközi erők nagy részének 2014 végére tervezett kivonulásával az oktatás és a jogok terén kínkeservvel elért eredményeik semmivé lesznek.
Kabul 2009-ben elfogadott egy törvényt, amely tiltja a kényszerházasságot, a nemi erőszakot, valamint a nők elleni egyéb erőszakcselekményeket, de betartására nem ügyelnek különösebben – állítják egybehangzóan a jogvédő szervezetek.