Államcsínyt hiúsított meg a csádi kormány
A csádi biztonsági erők meghiúsítottak egy hónapok óta készülődő államcsínyt, amely Idriss Deby elnök kormányának megdöntésére irányult - jelentette be szerda éjjel a szaharai ország tájékoztatási minisztere.
"Ma, május 1-jén rossz szándékú egyének egy csoportja a köztársaság intézményeinek destabilizálására irányuló akciót akart végrehajtani" - közölte az állami tévében Hassan Sylla Bakary. "Nem számoltak azonban a biztonsági erőkkel, amely 2012 decembere óta nyomon követte tevékenységüket, és ma reggel semlegesítette őket" - tette hozzá a miniszter.
A gazdaságilag gyenge egykori francia gyarmat puccsok és lázadások sorát élte meg 1960-as függetlenné válása óta. Idriss Deby maga is lázadó katonák élén vonult be 1990-ben a főváros N,Djamenába, hogy megkaparintsa a hatalmat. Azóta négy választást nyert, és igyekezett a Nyugat nélkülözhetetlen szövetségesévé tenni magát a Szahel-övezet al-Kaidához kötődő iszlamista fegyveres csoportjaival szemben.
Bakary közölte, hogy az összeesküvéssel gyanúsítottakat átadták az államügyésznek. Többet azonban nem árult el sem az őrizetbe vettek személyéről, sem a puccskísérlet részleteiről. Katonai források a Reutersnak elmondták, hogy a biztonsági erők szerdán a hadsereg soraiból többeket letartóztattak. Őrizetbe vettek legalább egy ellenzéki parlamenti képviselőt is, mint azt családja közölte.
Deby elnök idén év elején mintegy 2000 katonát vezényelt Maliba a nyugat-afrikai ország északi részét elfoglaló iszlamista harcosok kiűzésére, amivel nagy hálára kötelezte az offenzívát elindító Franciaországot. A csádi elnöknek mindazonáltal vannak ellenségei odahaza és külföldön is. Az UFR lázadó koalíció, amely 2010-ben egyszer már letette a fegyvert, márciusban azzal fenyegetőzött, hogy újraindítja küzdelmét, miután Deby nem volt hajlandó tárgyalásokba bocsátkozni velük. A múlt héten pedig az elnök azzal vádolta meg az északi szomszédot, Líbiát, hogy zsoldosoknak biztosít kiképzést a területén, hogy destabilizálja Csádot.