2013. április. 26. 17:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 26. 17:41 Világ

Csukott antennával is célba ért a Progressz

Bár nem nyílt ki a dokkoláshoz szükséges navigációs antennája, a Progressz orosz teherűrhajó sikeresen hozzákapcsolódott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) - jelentették be a koroljovi orosz űrközpontban.

A Progressz M-19M több mint 2,5 tonna rakománnyal a fedélzetén szerdán indult az űrállomáshoz. A Rosszija 24 állami hírtelevízió a dokkolás tervezett időpontjában, közép-európai idő szerint 14 óra 26 perckor élőben közvetítette a megközelítést, majd a teherűrhajó csatlakozását is az űrállomáshoz.   

Azt csak egy óra múlva jelentették be a Moszkva közelében található irányító központot kapcsolva, hogy a Progressz automata üzemmódban sikerrel dokkolt az ISS-en. Vitalij Lopota, az űreszközöket gyártó, Enyergija nevű cég igazgatója a koroljovi tájékoztatón úgy fogalmazott, "nem veszíthettük el a Progresszt, az űrrakétával együtt 200 millió dollárba került". Azt is hozzátette, hogy az űrállomáson mindenből van tartalék. 

Vlagyimir Popovkin, az orosz szövetségi űrhivatal, a Roszkozmosz vezetője azt mondta, hogy ha a Progressz nem tudott volna dokkolni, akkor egy tartalékűrhajót indítottak volna útnak a Nemzetközi Űrállomásra. Hozzátette, hogy az Enyergija űripari vállalattal közösen kidolgozzák a hibák kiküszöbölését szolgáló intézkedéseket.

Popovkin elismerte, hogy a dokkolás nem egészen rendben zajlott, mivel a Kursz nevű navigációs antenna nem nyílt ki, de kijelentette, hogy a teherűrhajóval több gond nem lesz. Azt is közölte, hogy a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó űrhajósok nem hajtanak majd végre semmilyen beavatkozást a Progressz antennájánál biztonsági okokból.

A Progressz M-19M rakományában tudományos felszerelés, üzemanyag, oxigén és víz, valamint élelmiszer található. Az űrhajó két nap alatt tette meg az utat a Nemzetközi Űrállomáshoz. 

Az orosz űrkutatás és űripar az elmúlt egy évben több kudarcot szenvedett el. A legnagyobb kárt tavaly a Fobosz(Phobos)-Grunt űrszonda elvesztése okozta. Az 5 milliárd rubel (36,8 milliárd forint) költségű, novemberben útjára indított misszió célja az volt, hogy a szonda eljusson a Mars Phobos nevű holdjára, és onnan talajmintát hozzon.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.