Észak-Korea arra kérte a külföldi országoktól, hogy fontolják meg phenjani nagykövetségeik kiürítését - írja a Reuters.
A kérésről először a phenjani orosz nagykövetség szóvivője számolt be, aki elmondta, Oroszország megvizsgálta a javaslatot, de egyelőre nem terveznek ilyesmit. Az oroszok azzal magyarázták, hgy maradnak Phenjanban, hogy egyelőre nincs látható jele feszültségnek az észak-koreai fővárosban.
A Reuters később a Xinhua kínai hírügynökségre hivatkozva azt írta, Észak-Korea azt javasolta a külföldi nagykövetségeknek, hogy fontolják meg a kiürítést. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közölte, Oroszország folyamatosan kapcsolatban van az Egyesült Államokkal, Kínával és Dél-Korával is, hogy megfontolják a kiürítést.
A brit külügyminisztérium is megerősítette, hogy hasonló felkérést kapott Phenjantól, de a tárca ezt az Amerika-ellenes információs kampány részének tekinti. A BBC úgy tudja, Észak-Korea a brit diplomatákat arra is figyelmeztette, hogy április 10-e után egy konfliktus esetén nem fogják tudni garantálni a biztonságukat. A külügy közölte, még fontolgatják, hogy mit lépjenek, David Cameron brit miniszterelnök azonban csütörtökön azt mondta, nagyon aggódik Észak-Korea miatt.
Fidel Castro volt kubai elnök mindenkit meglepett azzal, hogy felszólította az Egyesült Államokat és Észak-Koreát, hogy tanúsítsanak önmérsékletet és kerüljék el a háborút.
Mint ismert, Észak-Korea már két közepes hatótávolságú rakétát szállított át a keleti partjára, amelyeket a találgatások szerint április közepén lőhetnek ki.
A telepítésére válaszul az Egyesült Államok rakétaelhárító rendszert küldött a csendes-óceáni Guam szigetén lévő támaszpontjai védelmére.
Felmerült annak a lehetősége is, hogy a Fülöp-szigetek a koreai fenyegetés miatt engedje át támaszpontok használatát az Egyesült Államoknak, amellyel az 50-es évek eleje óta kölcsönös védelmi szerződés köti össze. "Mint szerződéses szövetségesek, támadás esetén segítenünk kell egymást, erről szól a szerződés" - jelentette ki pénteken Manilában Albert del Rosario külügyminiszter. Az Egyesült Államok korábban a hetedik flotta támaszpontjaként használta Subic Bayt, s repülőgépeket állomásoztatott a közeli Clark légitámaszponton.
A két ország Balikatan (Vállvetve) fedőnéven pénteken kéthetes közös hadgyakorlat sorozatot kezdett, amelyre 12 F-18 típusú amerikai vadászgép és 14 másik harci repülőgép érkezik, beleértve C-130-as teherszállító gépeket és helikoptereket, s ezen felül egy partra szállító hajót is küldenek. A Fülöp-szigetek ehhez tíz repülőgéppel és két hadihajóval csatlakozik. A gyakorlatokon mintegy 8 ezer katona vesz részt.